
Sump Coffee
COLOMBIA Risaralda
COLOMBIA Risaralda is a Colombia, Castillo, Caturra, Colombia coffee from Sump Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Variety
- Castillo, Caturra, Colombia
- Producer
- Risaralda
Available Sizes▾
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 907g — $50.50 ($5.57/100g)

COLOMBIA Risaralda
COLOMBIA Risaralda is a Colombia, Castillo, Caturra, Colombia coffee from Sump Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Colombia
- Variety
- Castillo, Caturra, Colombia
- Producer
- Risaralda
Available Sizes
- 340g — $21.00 ($6.18/100g)
- 907g — $50.50 ($5.57/100g)
Similar coffees across all roasters

Galeras - caturra & castillo
Nariño, Colombia washed caturra and castillo
Curious Coffee
$21.00

Magdalena
Pitalito, Colombia Washed Caturra, Castillo, Colombia
Steady State Roasting
$19.00

Colombia, Sara & María Tobón
Colombia, Santa Rita, Andes, Antioquia, Colombia Washed Colombia, Castillo, Cenicafe
Methodical Coffee
$33.62

COLOMBIA - Las Moras
PITALITO, Colombia NATURAL CASTILLO
Almanac Coffee
$17.56

Colombia Saldaña Highlands
Colombia Washed Castillo, Caturra
Verve Coffee Roasters
$23.00

Ricardo Lizcano washed caturra
Algeciras, Huila, Colombia washed caturra
Curious Coffee
$24.00
Description
This coffee comes to us from the Risaralda region of Colombia. Risaralda lies deep in the heart of the Andes, due south of Medellin. The combination of elevation, volcanic soil, and ideal climate make Risaralda the perfect place to grow standout coffees. This lot, like the Excelso and the Brazil Serra Negra before it, is a regional blend. Smallholder farmers in the Marsella locale bring their cherries to be processed together with others from the region. This blend combines three common varietals - Castillo, Caturra, and Colombia. As with the prior Roaster’s Choice release, this coffee is extremely flexible in terms of brewing modality. Whether your ideal cup is espresso, filter, or otherwise, this coffee is friendly and approachable. As a filter brew, grind size and extraction time make a world of difference in the finished cup’s presentation. A longer extraction results in a sweet and mellow, slightly earthy cup with a hint of dandelion root. A coarser grind and shorter extraction opens up the stratification of flavor and notes of douglas fir tip and brown sugar separate themselves for an interesting blend of flavor.










