
Swerl Coffee Roasters
AA Kiawamururu - Kenya // Natural SL28,SL34, Ruiru 11, Batian - Fresh Cranberries, Vanilla, Chocolate Mousse, Violets
AA Kiawamururu - Kenya // Natural SL28,SL34, Ruiru 11, Batian - Fresh Cranberries, Vanilla, Chocolate Mousse, Violets is a Nyeri, Kenya, Natural, SL28,SL34, Ruiru 11, Batian coffee from Swerl Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Nyeri, Kenya
- Process
- Natural
- Variety
- SL28,SL34, Ruiru 11, Batian
- Producer
- Kiawamururu Factory Producers
Available Sizes▾
- 250g — $26.00 ($10.40/100g)
- 1000g — $91.00 ($9.10/100g)

AA Kiawamururu - Kenya // Natural SL28,SL34, Ruiru 11, Batian - Fresh Cranberries, Vanilla, Chocolate Mousse, Violets
AA Kiawamururu - Kenya // Natural SL28,SL34, Ruiru 11, Batian - Fresh Cranberries, Vanilla, Chocolate Mousse, Violets is a Nyeri, Kenya, Natural, SL28,SL34, Ruiru 11, Batian coffee from Swerl Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Nyeri, Kenya
- Process
- Natural
- Variety
- SL28,SL34, Ruiru 11, Batian
- Producer
- Kiawamururu Factory Producers
Available Sizes
- 250g — $26.00 ($10.40/100g)
- 1000g — $91.00 ($9.10/100g)
Similar coffees to this Nyeri, Kenya Natural SL28,SL34, Ruiru 11, Batian

Gura Natural - Nyeri, Kenya
Kenya, Othaya, Nyeri Natural SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Solberg & Hansen
$20.03

Kenya - Ngurueri - AA
Kenya washed SL 28, SL 34, Batian and Ruiru 11
da Matteo
$244.63

Kagere AA
Kenia · Nyeri Washed SL 28/34, Ruiru 11, Batian
Leuchtfeuer Coffee
$22.64

Kathima Embu - Washed SL28 & 34, & Ruiri 11 - Manyata, Embu, Kenya - SL28, SL34, Batian, Ruiri II - Washed - Kenya 8oz
Manyata, Embu Washed SL28, SL34, Batian, Ruiri II
Norma Supply Co.
$23.00

438 Kenya Kiunyu AA
Ngariama, Kabari, Kirinyaga, Kenya Fully Washed SL34, Ruiru11, Batian,
Philocoffea
$11.00

Kii - Kenya, Kirinyaga
Kenya, Kirinyaga Washed Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
Morgon Coffee Roasters
$23.00
Description
Juicy and sweet, reminiscent of fresh cranberries, vanilla, chocolate mousse and kumquat. Hints of violets. Origin: Kenya Region: Nyeri Producer: Kiawamururu Factory Producers Elevation: 1700-1850 masl Variety: SL28,SL34, Ruiru 11, Batian Process: Natural Roasted for: Filter - Kiawamururu Coffee Factory is part of the Rumukia Farmers’ Cooperative Society in Mukurwe-ini, Nyeri County, serving about 1,000 smallholder farmers. The factory sits at 1,700–1,850 meters above sea level, on the fertile, red volcanic soils characteristic of Kenya’s central highlands. The Rumukia Cooperative provides agronomy training, promotes soil conservation, and runs an education fund for members’ children. Tree-planting and water management initiatives support long-term environmental resilience. Natural processing at Kiawamururu Washing Station follows the traditional Ethiopian-style dry process, adapted to Kenya's climate and quality standards. Since Kenyan factories are primarily built for washed coffees, natural lots are produced in small volumes with careful selection and monitoring. Only fully ripe, deep-red cherries are hand-picked by smallholder farmers. At the washing station, cherries are hand-sorted. Some producers also use flotation tanks—healthy, dense cherries sink, while low-density "floaters" are removed. Cherries are then dried on raised African beds for 20-30 days (depending on weather) until moisture content is at 10-12%. During drying cherries are turned multiple times per day, covered during the hottest hours of the day and protected from rain via plastic sheets to avoid increases in moisture. Once dried, cherries are stored in warehouses giving time to stabilize before milling. The beans are then mechanically removed from cherry, cleaned, sorted by size and density and finally hand sorted once again.
More from Swerl Coffee Roasters

Bishan Wate Espresso - Ethiopia // Washed Heirloom - Bergamot, Candied Orange, Chamomile
$22.00

Roberto Mata Espresso - Costa Rica // Lactic Fermentation Natural Caturra - Tropical Fruit Bowl, Blackberry Liqueur, Dark Chocolate
$25.00
![[ODD B] Bishan Wate Espresso - Ethiopia // Washed Heirloom - Bergamot, Candied Orange, Chamomile (Copy)](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0515/7145/8205/files/BishanWate_Espresso.jpg?v=1787227031)
[ODD B] Bishan Wate Espresso - Ethiopia // Washed Heirloom - Bergamot, Candied Orange, Chamomile (Copy)
$16.00
![[ODD B] Kyabwire Natural - Uganda // Natural SL28 - Wild Strawberries, Tropical, Juicy](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0515/7145/8205/files/jpg-2.jpg?v=1785504623)
[ODD B] Kyabwire Natural - Uganda // Natural SL28 - Wild Strawberries, Tropical, Juicy
$18.00

Bishan Wate Filter - Ethiopia // Washed Ethiopian Heirloom - Bergamot, Candied Orange, Chamomile
$22.00

Mr. Mengeche Derso - Ethiopia // Natural Heirloom - Hibiscus, Red Apple, Brown Sugar
$22.00
