
Taith Coffee
Lychee Peach • Washed Yeast Fermentation (yellow Fruits) • Castillo • Colombia
Lychee Peach • Washed Yeast Fermentation (yellow Fruits) • Castillo • Colombia is a Colombia, Washed Yeast Fermentation (yellow Fruits), Castillo coffee from Taith Coffee.
In stock since:
Details
Available Sizes▾
- 200g — $25.86 ($12.93/100g)
- 1000g — $112.74 ($11.27/100g)

Lychee Peach • Washed Yeast Fermentation (yellow Fruits) • Castillo • Colombia
Lychee Peach • Washed Yeast Fermentation (yellow Fruits) • Castillo • Colombia is a Colombia, Washed Yeast Fermentation (yellow Fruits), Castillo coffee from Taith Coffee.
In stock since:
Details
Available Sizes
- 200g — $25.86 ($12.93/100g)
- 1000g — $112.74 ($11.27/100g)
Similar coffees to this Colombia Washed Yeast Fermentation (yellow Fruits) Castillo

El Paraiso Lychee
Cauca, Colombia Thermal Shock Washed Castillo
Eight Ounce Coffee
$25.99

Lychee YN-05 | Diego Bermudez Finca El Paraiso | Cauca, Colombia
Colombia Special Fermentation Washed + Thermal Shock Castillo
Good Brothers Coffee
$16.99

Colombia - Finca El Paraiso - Lychee
Piendamó, Cauca, Colombia Experimental Protocol Castillo
Wes Ngopi
$10.31
El Paraiso Lychee Castillo
Double Anaerobic Thermal Shock Washed Castillo
Hatch Crafted Coffee
$22.63

Castillo - Lychee - Finca El Paraiso
El Paraiso, Cauca, Colombia Double Anaerobic Thermal Shock Castillo
Hydrangea
$17.50
Description
Producer: El Paraiso Origin: Colombia Process: Washed Yeast Fermentation (yellow Fruits) Varietal: Castillo Altitude: 1960 MASL Flavour Notes: Peach, Lychee, Mango Best for: Filter + Modern Espresso roast level: Light FARM PROCESS This profile starts with the selective harvesting of ripe cherries, guaranteeing balance between sweetness and complexity. The cherries are ozone disinfected and undergo 36 hours of anaerobic fermentation submerged in water, followed by pulping and demucilagination. The mucilage and pulp are used to cultivate specific microorganisms, creating aroma and flavor precursors that are then reintroduced into the tanks for 12 hours under controlled pressure, binding directly to the beans. A thermal shock wash seals in aromatic compounds, after which the beans are gently dried with a dehumidifier system, ensuring uniform moisture removal and preventing over-oxidation or unwanted fermentation. The coffee is then stabilized, cool stored, and carefully milled under strict quality standards. The result is a coffee that unites innovation and terroir refined, aromatic, and beautifully expressive in the cup.
More from Taith Coffee

Best of Prau • Washed Anaerobic • Typica, Kartika, Line S •Indonesia
$16.58

Kamavindi • Natural • SL-28 • Kenya
$21.22

Prau Hybrid • Hybrid Washed • Kartika, Lini S, Ateng Super • Indonesia
$18.90

Las Margaritas • Washed • Geisha • Colombia 100g
$27.85

Bambito • Washed • Caturra Catuai • Panama
$39.79

Gesha Village 26/E-04 • Anaerobic Honey • Illubabor Forest • Ethiopia
$25.20