
Taith Coffee
CGLE Potosi • Natural • Mandela • Colombia
CGLE Potosi • Natural • Mandela • Colombia is a Colombia, Natural, Mandela coffee from Taith Coffee.
In stock since:
Available Sizes▾
- 200g — $34.48 ($17.24/100g)
- 1000g — $132.63 ($13.26/100g)

CGLE Potosi • Natural • Mandela • Colombia
CGLE Potosi • Natural • Mandela • Colombia is a Colombia, Natural, Mandela coffee from Taith Coffee.
In stock since:
Available Sizes
- 200g — $34.48 ($17.24/100g)
- 1000g — $132.63 ($13.26/100g)
Similar coffees to this Colombia Natural Mandela

Colombia - CGLE Potosi - Tres Dragones
Valle del Cauca, Colombia Natural Tres Dragones Colombia
Wes Ngopi
$8.25

Colombia CGLE Potosi Tres Dragones Colombia Natural
Caicedonia, Valle del Cauca Natural Colombia
Klover Coffee
$42.00

Colombia - Mandela - Cafe Granja La Esperanza
Trujillo, Valle del Cauca Natural XO Mandela
Archers Coffee
$21.78

Manhattan - Sweet Valley - Exceptional
Valle del Cauca, Colombia Natural Colombia
Entropica Coffee
$38.00

Cafe Granja La Esperanza Potosi Tres Dragones
Colombia Natural Colombia
Bluebird Coffee Roastery
$17.43
Description
Producer: CGLE Potosi Origin: Colombia Process: Natural Varietal: Mandela Altitude: 1420- 1660 MASL Flavour Notes: Orange liqueur, rich chocolate, whisky roast level: Very Light FARM Potosi, the farm that began Café Granja la Esperanza’s story, sits across the misty valley from Las Margaritas and handles dry milling for both farms. It is the origin of the Tres Dragones legend, linked to three mechanical dryers. In 2018, a spark from one dryer caused a fire that destroyed the house, although nobody was hurt. Today, the 74-hectare farm includes 22 hectares of forest and 52 hectares of coffee. Potosi grows Bourbon, Mandela, Colombia, Caturra, Castillo, CGLE17, Tabi, Yirgacheffe, and SL34. The farm also conducts Geisha breeding trials and field-tests new varieties before larger-scale production. PROCESS The cherries are carefully picked at their optimal level of ripeness before undergoing flotation to remove less dense fruit. Brix levels are then measured to assess sweetness and quality. Next, the cherries are fermented in open tanks for 48 hours, encouraging the development of strong and complex flavours. Following fermentation, the cherries are dried in mechanical dryers for 8 to 12 days at a controlled temperature of 38°C. Once fully dried, the coffee is transferred to climate-controlled warehouses maintained between 18°C and 19°C. This controlled storage environment helps preserve the coffee’s distinctive characteristics, quality, sweetness, and developed flavour profile.
More from Taith Coffee

Best of Prau • Washed Anaerobic • Typica, Kartika, Line S •Indonesia
$16.58

Kamavindi • Natural • SL-28 • Kenya
$21.22

Prau Hybrid • Hybrid Washed • Kartika, Lini S, Ateng Super • Indonesia
$18.90

Las Margaritas • Washed • Geisha • Colombia 100g
$27.85

Bambito • Washed • Caturra Catuai • Panama
$39.79

Gesha Village 26/E-04 • Anaerobic Honey • Illubabor Forest • Ethiopia
$25.20