BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Kivanga - Kenya
USA|Tandem Coffee Roasters

Tandem Coffee Roasters

$20.00226gIn Stock

Kivanga - Kenya

Kivanga - Kenya is a Kenya, Washed, SL-28, SL-34 coffee from Tandem Coffee Roasters.

In stock since:

Buy from Tandem Coffee Roasters

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34
Available Sizes▾
  • 226g — $20.00 ($8.85/100g)
  • 226g — $21.00 ($9.29/100g)
  • 340g — $28.00 ($8.24/100g)
  • 340g — $29.00 ($8.53/100g)
  • 907g — $63.00 ($6.95/100g)
  • 907g — $64.00 ($7.06/100g)
  • 2267g — $140.00 ($6.18/100g)
  • 2267g — $141.00 ($6.22/100g)

Description

Kivanga Estate sits at 1,800 masl in Embu, where owner Morris Njage grows the classic Kenyan SL varieties across 7.5 hectares. Kivanga is on the smaller side for an estate farm in Kenya, but still operates its own wet mill where all of its coffees are processed. For this lot, ripe cherry was sorted and floated, then pulped and fermented in open tanks for 36–48 hours before being thoroughly washed and dried. We cupped this coffee at Kamavindi Coffee Labs in Embu, not far from Kivanga, and were impressed by its depth and intensity of flavor. The cup presents a familiar but exceptional Kenyan profile of juicy red and dark fruits — cranberry, currant, elderberry — with citrus accents and warming notes of candied ginger and clove tea.

About Tandem Coffee Roasters

Location
Maine, United States
Region
North America
Visit Tandem Coffee Roasters →