BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Alejandrina Maytan - Peru
USA|Tandem Coffee Roasters

Tandem Coffee Roasters

$29.00226gIn Stock

Alejandrina Maytan - Peru

Alejandrina Maytan - Peru is a Peru, Washed, SL-9 coffee from Tandem Coffee Roasters.

In stock 30+ days

Buy from Tandem Coffee Roasters

Details

Origin
Peru
Process
Washed
Variety
SL-9
Available Sizes▾
  • 226g — $29.00 ($12.83/100g)
  • 226g — $30.00 ($13.27/100g)
  • 340g — $41.00 ($12.06/100g)
  • 340g — $42.00 ($12.35/100g)
  • 907g — $93.00 ($10.25/100g)
  • 907g — $94.00 ($10.36/100g)
  • 2267g — $205.00 ($9.04/100g)
  • 2267g — $206.00 ($9.09/100g)

Description

This SL-9 lot from Alejandrina Maytan and her farm, Kukipata, is another stellar coffee from southern Peru. Located on the slopes of Mount Chogesafra in Cusco’s Inkawasi Valley, Kukipata sits on volcanic soil rich in minerals and organic material. Alejandrina grows SL-9, locally known as “Inca Gesha,” an Ethiopian legacy variety cultivated throughout the Inkawasi Valley and southern Peru. While the variety's complete genetic picture is still emerging, its floral, sparkling, and fruit-driven cup profile bears a resemblance to both Gesha and certain Ethiopian coffees. Alejandrina’s coffee is lively and aromatic, with layered fruit and florality and notes of rose, mango, and strawberry.

About Tandem Coffee Roasters

Location
Maine, United States
Region
North America
Visit Tandem Coffee Roasters →