
Tandem Coffee Roasters
Kivanga - Kenya
Kivanga - Kenya is a Kenya, Washed, SL-28, SL-34 coffee from Tandem Coffee Roasters.
In stock since:
Available Sizes▾
- 226g — $20.00 ($8.85/100g)
- 226g — $21.00 ($9.29/100g)
- 340g — $28.00 ($8.24/100g)
- 340g — $29.00 ($8.53/100g)
- 907g — $63.00 ($6.95/100g)
- 907g — $64.00 ($7.06/100g)
- 2267g — $140.00 ($6.18/100g)
- 2267g — $141.00 ($6.22/100g)

Kivanga - Kenya
Kivanga - Kenya is a Kenya, Washed, SL-28, SL-34 coffee from Tandem Coffee Roasters.
In stock since:
Available Sizes
- 226g — $20.00 ($8.85/100g)
- 226g — $21.00 ($9.29/100g)
- 340g — $28.00 ($8.24/100g)
- 340g — $29.00 ($8.53/100g)
- 907g — $63.00 ($6.95/100g)
- 907g — $64.00 ($7.06/100g)
- 2267g — $140.00 ($6.18/100g)
- 2267g — $141.00 ($6.22/100g)
Similar coffees to this Kenya Washed SL-28, SL-34

Kivanga
Embu, Kenya Washed SL28, SL34
Passenger
$26.25

Kathima Embu - Washed SL28 & 34, & Ruiri 11 - Manyata, Embu, Kenya - SL28, SL34, Batian, Ruiri II - Washed - Kenya 8oz
Manyata, Embu Washed SL28, SL34, Batian, Ruiri II
Norma Supply Co.
$23.00

Kamwangi - Kenya
Kenya Washed SL28, SL34, Ruiru 11
Vesta Coffee Roasters
$26.00

KIAMBU | KENYA WASHED
Githunguri, Kiambu, Kenya Washed SL28, Ruiru 11
Ripsnorter
$19.00

Kamavindi • Natural • SL-28 • Kenya
Keya Natural SL-28
Taith Coffee
$21.20

Kianyangi
Embu, Kenya washed SL28, SL34
Apollon's Gold
$12.69
Description
Kivanga Estate sits at 1,800 masl in Embu, where owner Morris Njage grows the classic Kenyan SL varieties across 7.5 hectares. Kivanga is on the smaller side for an estate farm in Kenya, but still operates its own wet mill where all of its coffees are processed. For this lot, ripe cherry was sorted and floated, then pulped and fermented in open tanks for 36–48 hours before being thoroughly washed and dried. We cupped this coffee at Kamavindi Coffee Labs in Embu, not far from Kivanga, and were impressed by its depth and intensity of flavor. The cup presents a familiar but exceptional Kenyan profile of juicy red and dark fruits — cranberry, currant, elderberry — with citrus accents and warming notes of candied ginger and clove tea.
About Tandem Coffee Roasters
- Location
- Maine, United States
- Region
- North America
More from Tandem Coffee Roasters

Alejandrina Maytan - Peru
$29.00

Kambarare - Kenya
$21.00

Hamasho Borena - Ethiopia
$23.00

Tima - Guji, Ethiopia
$26.00

Shoondhisa Natural - Ethiopia
$18.00

La Piramide - Colombia
$24.00
