
Thoughtful Coffee
El Mirador Natural Gesha
El Mirador Natural Gesha is a Pitalito, Colombia, Natural, Gesha coffee from Thoughtful Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Pitalito, Colombia
- Process
- Natural
- Variety
- Gesha
- Producer
- El Mirador
Available Sizes▾
- 120g — $24.00 ($20.00/100g)
- 240g — $31.00 ($12.92/100g)
- 907g — $87.00 ($9.59/100g)

El Mirador Natural Gesha
El Mirador Natural Gesha is a Pitalito, Colombia, Natural, Gesha coffee from Thoughtful Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Pitalito, Colombia
- Process
- Natural
- Variety
- Gesha
- Producer
- El Mirador
Available Sizes
- 120g — $24.00 ($20.00/100g)
- 240g — $31.00 ($12.92/100g)
- 907g — $87.00 ($9.59/100g)
Similar coffees to this Pitalito, Colombia Natural Gesha

Colombia - CGLE Cerro Azul - Geisha Natural
Trujillo, Valle del Cauca, Colombia Natural Geisha
Wes Ngopi
$10.29

Hacienda El Obraje - Pablo Andres Guerrero - Anaerobic Natural Gesha - Colombia
Tangua, Narino, Colombia Anaerobic Natural Gesha
Moonwake
$34.00

Las Margaritas • Natural • Geisha • Colombia 100g
Colombia Natural Geisha
Taith Coffee
$27.85

NOGALES | COLOMBIA NATURAL GEISHA
Huila, Colombia Natural Geisha
Ripsnorter
$29.00
Description
Origin: Colombia Region: Pitalito Farmer: Yessica Parra Farm: El Mirador Varietal: Gesha Processing: Natural Elevation: 1850 masl Profile: Crisp red apple, cranberry, ripe cherry Price per lb (shipping + greens): $15.06 About the coffee: This natural-process coffee starts with careful selection: only the ripest cherries are picked, then fermented in open tanks for 60 hours. From there it moves to drying, where the temperature is carefully controlled over about 20 days. The cup is spicy and vibrant, with notes of red fruit and florals, a creamy, balanced body, and a sweet, lingering finish. Roaster's notes: A juicy coffee. Big red fruit notes with some toned down tartness in the finish. This has some slight complexities I typically associate with Panama woven in the cup. Big fan of this one. Brewing Notes: V60 Water temp: 90-93C Brew recipe: 0. 18g grounds a tad coarser 1. 60mL bloom (for 40 seconds) 2. 60mL second bloom (until water drains) 3. pour to 300mL -- apply light swirls if grounds are sticking to brewer sides Rest notes: I'd leave it alone for 3+ weeks if possible. Additional Notes: Learn more about how we price our coffee here.
More from Thoughtful Coffee

Bare Bona Zuria White Honey
$23.00

El Roble - Washed Gesha
$25.00

La Curva Washed Castillo
$22.00

Fugi Kiyonza Hill - Washed Red Bourbon
$23.00

Finca El Jardin Short-Fermentation Washed Chiroso Lot 2
$24.00

Demeka Becha Bona Zuria Layered Ferment
$23.00