
Three Marks Coffee
Santa Clara
Santa Clara is a Brazil, Natural, Yellow Catucaí coffee from Three Marks Coffee.
In stock 30+ days
Details
Available Sizes▾
- 250g — $15.36 ($6.14/100g)
- 1000g — $56.89 ($5.69/100g)

Santa Clara
Santa Clara is a Brazil, Natural, Yellow Catucaí coffee from Three Marks Coffee.
In stock 30+ days
Details
Available Sizes
- 250g — $15.36 ($6.14/100g)
- 1000g — $56.89 ($5.69/100g)
Similar coffees to this Brazil Natural Yellow Catucaí

Brazil Fazenda Mio Talado - Espresso
Brazil Natural Process Yellow Catucaí, Arara, Mundo Novo
Lucid Coffee Roasters
$19.88

Brazil - Santa Ines
Carmo de Minas Natural Yellow Bourbon
Archers Coffee
$11.44

Espresso, Brasil, Rosimeire, Mantiqueira, natural, 250g
Brazil, Rosimeire, Mantiqueira Natural process Yellow Catuai
Supreme Roastworks
$22.09

Brazil - Sao Silvestre
Minas Cerrado, Brazil Natural Yellow Catuai and Yellow Icatu
Wide Awake Coffee
$10.40

Santa Cruz Espresso / Natural / Brazil
Brazil Natural Arara
Fuglen Oslo
$20.83

Cachoeira Farm (Natural) - Brazil
Cerrado Mineiro Natural Yellow Catuai
Monastery Coffee
$14.33
Description
Variety Yellow Catucaí Process Natural Producer Paulo Alfonso de Resende Farm Fazenda de Santa Clara Region Oliveira, Campo das Vertentes Altitude 1100masl Harvest December 2024 - January 2025 Suggested for Espresso Almond, Apricot, Vanilla. The Project Paulo Afonso de Resende grew up in the countryside of Minas Gerais, Brazil, where he witnessed the hard work and dedication of coffee production from his father. After becoming an engineer, he purchased Fazenda Santa Clara in 1993 and started a new chapter as a coffee grower. With the help of experts and coworkers, he developed a long-term plan for the farm, making it recognized in the region for producing quality coffees. Paulo Afonso's engineering background helps him to organize processes and operations, and he has been investing in infrastructure and improving working conditions for employees. The Coffee First of all, these coffees are harvested by machines adjusted to pick mostly ripe cherries, following the maturation cycle of each varietal. After harvest, the cherries are immediately forwarded to paved drying patios, skipping the wet mill. Since there is no water contact, this procedure can greatly avoid any potential “fermented” tastes to develop. In the patios, the beans are spread out thinly to increase sunlight exposure and speed up drying. At around 20% moisture content, they move to mechanical dryers where temperatures are electronically preset at around 35-40°C. This makes possible to follow a planned drying curve and therefore bringing more uniformity to the lot in terms of moisture content.





