BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Tim Wendelboe

Tim Wendelboe is a specialty coffee roaster based in Norway. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Tim Wendelboe.

Top origins
Honduras, Colombia, El Salvador
Common processes
Washed, Honey
New in last 30 days
0 (1/mo avg)
Newest arrival
2026-08-11
Latest restock
2026-08-04

3 coffees in stock (27 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Gachatha Espresso
Norway|Tim Wendelboe

$20.00 · 250g · $8.00/100g

Details

Origin
Kenya, Nyeri
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Batian, Ruiru 11
Producer
Several smallholders farmers
Gachatha
Norway|Tim Wendelboe

$20.00 · 250g · $8.00/100g

Details

Origin
Kenya, Nyeri
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Several smallholders farmers
Kapsokisio
Norway|Tim Wendelboe

$19.00 · 250g · $7.60/100g

Details

Origin
Kenya, Mount Elgon
Process
Washed
Variety
K7, SL28, SL34
Producer
Several smallholders farmers