
Townsfolk Coffee
Guatemala Filadelfia - Geisha
Guatemala Filadelfia - Geisha is a Guatemala, Washed, Geisha coffee from Townsfolk Coffee.
In stock since:
Available Sizes▾
- 100g — $19.00 ($19.00/100g)
- 200g — $36.00 ($18.00/100g)
- 400g — $69.00 ($17.25/100g)

Guatemala Filadelfia - Geisha
Guatemala Filadelfia - Geisha is a Guatemala, Washed, Geisha coffee from Townsfolk Coffee.
In stock since:
Available Sizes
- 100g — $19.00 ($19.00/100g)
- 200g — $36.00 ($18.00/100g)
- 400g — $69.00 ($17.25/100g)
Similar coffees to this Guatemala Washed Geisha

Guatemala El Injerto Geisha Washed
La Libertad, Huehuetenango, Guatemala Fully Washed Geisha
Klover Coffee
$42.00

Raul Perez - Gesha - Washed - Guatemala 125g
Acatenango Washed Geisha
Norma Supply Co.
$30.00

Raul Perez - Guatemala Geisha
Guatemala, Acatenango Washed Geisha
September
$29.00

Raul Perez
Guatemala Washed Geisha
CoolBeans
$27.00

SEPTEMBER - Raul Perez - Guatemala - Washed - Geisha
Guatemala Washed Geisha
Speciality Coffee CA
$26.00

Felipe Contreras - Finca Gascon - Geisha Washed "Geisha Del Bosque" - Légendes
Guatemala - San Juan Gascón, Antigua / Gascón Washed Geisha
Terres de Café
$30.61
Description
[¥200 off when purchasing Prolog and townsfolk beans together] The sweetness of apricot and white grape spreads across the palate, followed by the refreshing flavor of lemongrass.Features the clean aftertaste characteristic of Geisha. This is a lot of the Geisha variety from a prestigious estate in Guatemala. Antigua is the most famous coffee-producing region in Guatemala.It serves as a role model for the country's specialty coffee, consistently producing high-quality, orthodox coffee with a balanced harmony of bright acidity and sweetness.Surrounded by volcanoes, the nutrient-rich volcanic soil is one of the factors behind its high quality. Finca Philadelphia is a traditional coffee estate in Antigua with over 150 years of history. In 2001, it placed an impressive 2nd in Guatemala's first-ever Cup of Excellence. Since then, it has been known as a pioneering and prestigious estate for specialty coffee. The Geisha variety needs no introduction. Its superior cup quality is unmatched by other varieties, and it is widely cultivated around the world. Beyond its flavor, its clean aftertaste is one of its most appealing traits. ------------------------------------------------------------- [Information] Tastingnote / Flavor profile : Apricot, White grape, Lemon grass, Floral, Complex, Elegant Farmer / Producer : Dalton Family Region / Region : Antigua Variety / Variety : Geisha Altitude / Altitude : 1600-2200m Process / Processing method : Washed
More from Townsfolk Coffee

Uganda Bulambuli
$9.00

Ethiopia Chelchele - Washed
$10.00
![Brazil Sitio Sr. Niquinho [Niquinho]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0914/5961/7066/files/IMG_0606_1.jpg?v=1783315633)
Brazil Sitio Sr. Niquinho [Niquinho]
$8.00
![[DECAF] Ethiopia Sidamo G2](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0914/5961/7066/files/IMG_0477_1.jpg?v=1774941413)
[DECAF] Ethiopia Sidamo G2
$10.00

Costa Rica Monte Copey - White Honey
$10.00

Guatemala La Maravilla - Pache
$10.00
