
Townsfolk Coffee
Guatemala La Maravilla - Pache
Guatemala La Maravilla - Pache is a Guatemala, Washed, Pache SR coffee from Townsfolk Coffee.
In stock since:
Available Sizes▾
- 100g — $10.00 ($10.00/100g)
- 200g — $17.00 ($8.50/100g)
- 400g — $33.00 ($8.25/100g)

Guatemala La Maravilla - Pache
Guatemala La Maravilla - Pache is a Guatemala, Washed, Pache SR coffee from Townsfolk Coffee.
In stock since:
Available Sizes
- 100g — $10.00 ($10.00/100g)
- 200g — $17.00 ($8.50/100g)
- 400g — $33.00 ($8.25/100g)
Similar coffees to this Guatemala Washed Pache SR

Guatemala El Injerto Pacamara Washed
La Libertad, Huehuetenango, Guatemala Washed Pacamara
Klover Coffee
$24.00

Guatemala El Injerto Pacamara - 100g
La Libertad, Huehuetenango, Guatemala Washed Pacamara
Ondo Coffee
$27.50
![グアテマラ / ラ・ボルサ シプレサレス [パカマラ]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0099/0075/2932/files/guatemala.png?v=1741568700)
グアテマラ / ラ・ボルサ シプレサレス [パカマラ]
La Libertad, Huehuetenango Fully Washed Pacamara
ONIBUS COFFEE
$15.00

Guatemala
Huehuetenango Washed Arabica: Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
Rum Baba Coffeeroasters
$12.17

Guatemala Cubulco
Guatemala, Cubulco, Baja Verapaz Washed
Superthing
$22.00

Guatemala
Huehuetenango Washed Arabica: Bourbon, Catuai, Caturra, Pache
Rum Baba Coffeeroasters
$12.17
Description
[Get 200 yen off when purchasing Prolog and townsfolk beans together] A charming balance of bright flavors like plum and orange with the sweetness of brown sugar. You can also sense the light, nutty aroma of pecans. A flavor you'll want to drink every day. This is a lot of Pache, a mutation of the Typica variety. Coffee from Huehuetenango, a famous region in Guatemala. In recent years, many winners of the COE have come from this area, making it a highly significant region in the specialty coffee scene.It is also home to the world-renowned El Injerto farm. With its high altitude, it possesses an extremely favorable environment. La Maravilla farm is located in an area called "La Libertad," which is particularly blessed with terroir within Huehuetenango. The farm reportedly began in 1997, when current owner Mauricio Rosales and his father, Guillermo, purchased 22 hectares of land and began cultivating coffee from seedlings obtained from neighboring farmers.Starting in 2008, Mauricio began improving the facilities to increase production capacity and quality. Since then, the farm has demonstrated exceptional skill, winning the COE multiple times. ------------------------------------------------------------- [Information] Tasting note / Flavor: Plum, Brownsugar, Orange, Pecan nuts Farmer / Producer: Mauricio Rosales Region / Region: Huehuetenango Variety / Variety: Pache SR Altitude / Altitude: 1650-1800m Process / Processing Method: Washed
More from Townsfolk Coffee

Uganda Bulambuli
$9.00

Ethiopia Chelchele - Washed
$10.00
![Brazil Sitio Sr. Niquinho [Niquinho]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0914/5961/7066/files/IMG_0606_1.jpg?v=1783315633)
Brazil Sitio Sr. Niquinho [Niquinho]
$8.00
![[DECAF] Ethiopia Sidamo G2](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0914/5961/7066/files/IMG_0477_1.jpg?v=1774941413)
[DECAF] Ethiopia Sidamo G2
$10.00

Costa Rica Monte Copey - White Honey
$10.00

Guatemala Filadelfia - Geisha
$19.00