![[DECAF] Ethiopia Sidamo G2](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0914/5961/7066/files/IMG_0477_1.jpg?v=1774941413)
Townsfolk Coffee
[DECAF] Ethiopia Sidamo G2
[DECAF] Ethiopia Sidamo G2 is a Ethiopia, Washed / Mountain waster process, Heirloom coffee from Townsfolk Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes▾
- 100g — $10.00 ($10.00/100g)
- 200g — $17.00 ($8.50/100g)
- 400g — $33.00 ($8.25/100g)
![[DECAF] Ethiopia Sidamo G2](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0914/5961/7066/files/IMG_0477_1.jpg?v=1774941413)
[DECAF] Ethiopia Sidamo G2
[DECAF] Ethiopia Sidamo G2 is a Ethiopia, Washed / Mountain waster process, Heirloom coffee from Townsfolk Coffee.
In stock 30+ days
Available Sizes
- 100g — $10.00 ($10.00/100g)
- 200g — $17.00 ($8.50/100g)
- 400g — $33.00 ($8.25/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Washed / Mountain waster process Heirloom

Decaf Ethiopia Sidamo
Ethiopia Natural, sundried on raised beds
Talking Crow Coffee Roasters
$23.00
287 Ethiopia G4 Tade GG Natural Decaf
Shakiso, Guji, Sidama, Ethiopia Natura Heirloom
Philocoffea
$12.00
![[Decaf] Ethiopia /Sidamo G2 / 200g](https://baseec-img-mng.akamaized.net/images/item/origin/4cb424531c9c5848bde9d53b6942d161.jpg?imformat=generic&q=90&im=Resize,width=1200,type=normal)
[Decaf] Ethiopia /Sidamo G2 / 200g
Sidamo, Ethiopia Washed Mountain water Heirlomm
Style Coffee
$17.85

【DECAF】ETHIOPIA / SIDAMO G-2 Mountain Water
Washed / Mountain Water Arabica
ONIBUS COFFEE
$11.00
![[Decaf] Ethiopia /Sidamo G2 / ちょっとお得な500G](https://baseec-img-mng.akamaized.net/images/item/origin/872f78738389cd5649b1e5c46fc01c40.jpg?imformat=generic&q=90&im=Resize,width=1200,type=normal)
[Decaf] Ethiopia /Sidamo G2 / ちょっとお得な500G
Sidamo, Ethiopia Washed Mountain water Heirlomm
Style Coffee
$40.16

Decaf SWP | Natural Sidama
Mountain Water Decaf Heirloom
Bird Rock Coffee Roasters
$22.00
Description
[¥200 off when you purchase Prolog and townsfolk beans simultaneously] The sweetness of stone fruit, the flavor of black tea. Even though it's decaf, you can still taste the characteristic flavor of Ethiopian washed coffee. Of course, the flavor is not as rich as our regular lots, but it's a satisfying taste for everyday coffee! Sidamo is a representative coffee producing region in Ethiopia. The bright citrus notes of its coffee captivate many enthusiasts. This washed process coffee, made from cherries grown at altitudes of about 1800-2300m in Sidamo, is processed using the "Mountain Water Decaf Process" by Descamex in Mexico. This system safely removes over 97% of caffeine using only water, without any chemical solvents. A feature of this method is the ability to preserve the coffee's flavor by controlling pressure and heat during removal. ------------------------------------------------------------- [Information] Tastingnote / 味わい:Stone fruits, Black tea, Smooth Farmer / 生産者 : Smallholders Region / 地 域 : Sidamo Variety / 品 種 : Heirloom Altitude / 標 高 : 2000m Process / 生産処理方法 : Washed / Mountain waster process
More from Townsfolk Coffee

Uganda Bulambuli
$9.00

Ethiopia Chelchele - Washed
$10.00
![Brazil Sitio Sr. Niquinho [Niquinho]](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0914/5961/7066/files/IMG_0606_1.jpg?v=1783315633)
Brazil Sitio Sr. Niquinho [Niquinho]
$8.00

Costa Rica Monte Copey - White Honey
$10.00

Guatemala La Maravilla - Pache
$10.00

Guatemala Filadelfia - Geisha
$19.00



