
Bird Rock Coffee Roasters
Decaf SWP | Natural Sidama
Decaf SWP | Natural Sidama is a Mountain Water Decaf, Heirloom coffee from Bird Rock Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Process
- Mountain Water Decaf
- Variety
- Heirloom
Available Sizes▾
- 283g — $22.00 ($7.77/100g)
- 907g — $56.32 ($6.21/100g)
- 2267g — $123.20 ($5.43/100g)

Decaf SWP | Natural Sidama
Decaf SWP | Natural Sidama is a Mountain Water Decaf, Heirloom coffee from Bird Rock Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Process
- Mountain Water Decaf
- Variety
- Heirloom
Available Sizes
- 283g — $22.00 ($7.77/100g)
- 907g — $56.32 ($6.21/100g)
- 2267g — $123.20 ($5.43/100g)
Similar coffees to this Mountain Water Decaf Heirloom

【DECAF】ETHIOPIA / SIDAMO G-2 Mountain Water
Washed / Mountain Water Arabica
ONIBUS COFFEE
$11.00

Swiss Water (Ethiopia Decaf)
Ethiopia, Oromia, Guji Zone, Sidamo Swiss Water Process Natural Mixed Heirloom
De Mello Coffee
$16.26

Colombia Excelso Swiss water Decaf | Espresso Roast
Colombia
Manta Ray Coffee Roasters
$13.01

Decaf Ethiopia Sidamo
Ethiopia Natural, sundried on raised beds
Talking Crow Coffee Roasters
$23.00
![[DECAF] Ethiopia Sidamo G2](https://cdn.shopify.com/s/files/1/0914/5961/7066/files/IMG_0477_1.jpg?v=1774941413)
[DECAF] Ethiopia Sidamo G2
Ethiopia Washed / Mountain waster process Heirloom
Townsfolk Coffee
$10.00

Swiss Water Decaf
Axil Coffee Roasters
$15.00
Description
Our Swiss Water Decaf Natural Sidama brings the best of Ethiopian coffee to those seeking a caffeine-free option. Starting with the same exceptional natural processed coffee from 290 farmers in the Sidama region, this coffee undergoes the renowned Swiss Water Process, a 100% chemical-free decaffeination method that uses only pure water to gently remove caffeine. The Swiss Water Process was developed in Switzerland and perfected in British Columbia, Canada. Unlike solvent-based methods, it relies on solubility and osmosis to extract caffeine while preserving the coffee's essential flavor compounds. The green beans are immersed in hot water, creating a flavor-charged solution called Green Coffee Extract (GCE). This GCE is then passed through activated charcoal filters that trap only caffeine molecules, leaving all the desirable flavors intact. What sets this decaf apart is our commitment to starting with genuinely exceptional coffee. The natural process provides a foundation of berry sweetness and complexity that translates beautifully even after decaffeination.
About Bird Rock Coffee Roasters
- Location
- California, United States
- Region
- North America
More from Bird Rock Coffee Roasters

Tiger
$23.00

Hacienda La Papaya: Typica Washed
$29.00

Lima Decaf
$23.00

La Avila SL28
$23.00

Inga Mystique
$22.00

Miraflores | Pink Bourbon
$37.00


