
Verve Coffee Roasters
Ethiopia Chelchele
Ethiopia Chelchele is a Ethiopia, Washed, Kurume, Dega coffee from Verve Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
Available Sizes▾
- 340g — $27.00 ($7.94/100g)
- 997g — $76.75 ($7.70/100g)
- 2267g — $152.75 ($6.74/100g)

Ethiopia Chelchele
Ethiopia Chelchele is a Ethiopia, Washed, Kurume, Dega coffee from Verve Coffee Roasters.
In stock 30+ days
Details
Available Sizes
- 340g — $27.00 ($7.94/100g)
- 997g — $76.75 ($7.70/100g)
- 2267g — $152.75 ($6.74/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Washed Kurume, Dega

Chelchele Washed
gedeo, gedeb, ethiopia washed heirloom
Prolog Coffee
$3.65

Danche Chelbesa – Filter
Gedeb woreda, Gedeo Zone, Chelbesa Ethiopia Dega & Wolisho varietals
Small Batch Roasting Co
$20.37

Ethiopia - Danche - Washed Heirloom
Yirgacheffe, Ethiopia Washed Heirloom
Verb Coffee Roasters
$29.00

Ethiopia-YIRGACHEFFE Gedeb Chelbessa Washed
Ethiopia Washed
R Ki Coffee Lab
$16.24

Ethiopia Chelbesa G1 Washed | Yirgacheffe | (Single Origin Espresso)
Yirgacheffe, Ethiopia Washed Mixed Heirloom
Manta Ray Coffee Roasters
$16.86

Chelbesa · Ethiopia · Washed · Strawberry & Jasmine
Yrgacheffe, Ethiopia Washed Korume & Wolisho
Shavi Coffee Roasters
$24.00
Description
Produced by smallholder farmers around the Chelchele washing station in Yirgacheffe, this coffee benefits from high elevations and precise washed processing that preserves floral aromatics and vibrant acidity. The result is a cup defined by expressive florals, vibrant sweetness, and remarkable elegance. Each coffee is roasted to order. Orders ship within 2 business days.
About Verve Coffee Roasters
- Location
- California, United States
- Region
- North America
More from Verve Coffee Roasters

Colombia Saldaña Highlands
$23.00

Colombia José Martínez
$27.25

Kenya Kubwa
$23.00

Ethiopia Duromina
$27.75

Ethiopia Biftu Gudina
$27.50

Ethiopia Bekele Belaycho Espresso
$27.25