BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Ethiopia Tofik Nura
USA|Verve Coffee Roasters

Verve Coffee Roasters

$23.00340gIn Stock

Ethiopia Tofik Nura

Ethiopia Tofik Nura is a Ethiopia, Washed, Ethiopian Heirloom coffee from Verve Coffee Roasters.

In stock 30+ days

Buy from Verve Coffee Roasters

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Ethiopian Heirloom
Producer
Tofik Nura & Smallholder Neighbors in Sadi
Available Sizes▾
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 997g — $65.25 ($6.54/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Description

Produced by Tofik Nura and neighboring smallholder farmers in Ethiopia’s Sadi district, this washed coffee benefits from the cool temperatures and consistent rainfall surrounding the Gera Forest. Careful washed processing, combined with an uncommon parchment resting practice before drying, promotes clarity, sweetness, and balance in the final cup. Each coffee is roasted to order. Orders ship within 2 business days.

About Verve Coffee Roasters

Location
California, United States
Region
North America
Visit Verve Coffee Roasters →