
Vesta Coffee Roasters
YirgZ - Washed Yirgacheffe
YirgZ - Washed Yirgacheffe is a Ethiopia, Washed, dried then mechanically and manually sorted., Heirloom coffee from Vesta Coffee Roasters.
See listing at Vesta Coffee RoastersAvailable Sizes▾
- 340g — $17.00 ($5.00/100g)
- 2267g — $85.00 ($3.75/100g)

YirgZ - Washed Yirgacheffe
YirgZ - Washed Yirgacheffe is a Ethiopia, Washed, dried then mechanically and manually sorted., Heirloom coffee from Vesta Coffee Roasters.
Available Sizes
- 340g — $17.00 ($5.00/100g)
- 2267g — $85.00 ($3.75/100g)
Similar coffees to this Ethiopia Heirloom

Ethiopia - Berg Wu 2026 - Washed Wuri
Yigarcheffe, Ethiopia Washed Hierloom
Wes Ngopi
$8.25

Banko Gotiti
Yirgacheffe, Ethiopia Washed Heirloom
Round Hill Roastery
$21.20

Ethiopia Chelbesa G1 Washed | Yirgacheffe | (Single Origin Espresso)
Yirgacheffe, Ethiopia Washed Mixed Heirloom
Manta Ray Coffee Roasters
$16.87

Ethiopia Chelbesa G1 Washed | Yirgacheffe | (Single Origin Filter)
Yirgacheffe, Ethiopia Washed Mixed Heirloom
Manta Ray Coffee Roasters
$16.87

Worka Chelbessa, Ethiopia
Ethiopia, Southern Nations Washed Mixed Heirloom
George Howell Coffee
$26.00

Ethiopia Yirgacheffe Konga Qawissa Washed G1
Ethiopia Washed
Klatch Coffee
$24.95
Description
Tasting Notes: Green Apple, Lemongrass, Honey, Floral It is called "Yirg Z" because it comes from the Yirgacheffe region of Ethiopia and is "zero defect", meaning that the dry mill sorts this coffee extra carefully to increase the quality. This enables coffee workers in the area to get paid three times the average. This fully washed coffee was grown at an altitude of 2,150 meters and consisted of Ethiopian heirloom. This cup is fantastically bright, with notes of green apple, lemongrass, honey., and honeysuckle. Origin: Ethiopia Region: Yirgacheffe Variety: Heirloom Altitude: 1900-2100 MASL Processing: Washed, dried then mechanically and manually sorted.
About Vesta Coffee Roasters
- Location
- Nevada, United States
- Region
- North America
More from Vesta Coffee Roasters

Wush Wush + Papayo, Anaerobic Natural - Elías & Shady Bayter
$48.00

Sweet Talk Blend
$23.00

Cauca Decaf - Colombia
$22.00

Angel Mountain - El Salvador
$21.00

Monte Alban - Oaxaca
$22.00

Goose Bumps Espresso Blend
$21.00


