BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Vesta Coffee Roasters

Vesta Coffee Roasters is a specialty coffee roaster based in Nevada, United States. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Vesta Coffee Roasters.

Top origins
Ethiopia, Colombia, El Salvador
Common processes
Natural, dried on raised beds., Washed, Fully washed
New in last 30 days
0 (14/mo avg)
Newest arrival
2026-07-27

13 coffees in stock (42 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Wush Wush + Papayo, Anaerobic Natural - Elías & Shady Bayter
USA|Vesta Coffee Roasters

$48.00 · 340g · $14.12/100g

Details

Origin
Colombia, Tolima
Process
Anaerobic Natural
Variety
Papayo + Wush Wush
Sweet Talk Blend
USA|Vesta Coffee Roasters

$23.00 · 340g · $6.76/100g

2 sizes
  • 340g — $23.00 ($6.76/100g)
  • 2267g — $115.00 ($5.07/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural and Washed Processes
Variety
Heirloom, 74110, 74112
Cauca Decaf - Colombia
USA|Vesta Coffee Roasters

$22.00 · 340g · $6.47/100g

2 sizes
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 2267g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
EA (Ethyl Acetate) Decaffeination
Variety
Castillo & Colombia
Angel Mountain - El Salvador
USA|Vesta Coffee Roasters

$21.00 · 340g · $6.18/100g

2 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 2267g — $105.00 ($4.63/100g)

Details

Origin
El Salvador
Process
Fully washed
Variety
Bourbon
Producer
Angel Mountain
Monte Alban - Oaxaca
USA|Vesta Coffee Roasters

$22.00 · 340g · $6.47/100g

2 sizes
  • 340g — $22.00 ($6.47/100g)
  • 2267g — $110.00 ($4.85/100g)

Details

Origin
Mexico
Process
Fully washed
Variety
Pluma
Goose Bumps Espresso Blend
USA|Vesta Coffee Roasters

$21.00 · 340g · $6.18/100g

2 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 2267g — $105.00 ($4.63/100g)

Details

Origin
El Salvador & Brazil
Process
Washed & Natural Process
Variety
Bourbon/Mixed
Kamwangi - Kenya
USA|Vesta Coffee Roasters

$26.00 · 340g · $7.65/100g

2 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11
Boomer Blend - Half Caffeinated Blend
USA|Vesta Coffee Roasters

$21.00 · 340g · $6.18/100g

2 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 2267g — $100.00 ($4.41/100g)

Details

Origin
Central & South America
Process
EA (Ethyl Acetate) Natural Decaffeination
Variety
Castillo & Caturra
Aleta Wondo - Ethiopia
USA|Vesta Coffee Roasters

$26.00 · 340g · $7.65/100g

2 sizes
  • 340g — $26.00 ($7.65/100g)
  • 2267g — $130.00 ($5.73/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Landraces
Double Down Blend
USA|Vesta Coffee Roasters

$21.50 · 340g · $6.32/100g

2 sizes
  • 340g — $21.50 ($6.32/100g)
  • 2267g — $107.00 ($4.72/100g)

Details

Origin
Mexico & Costa Rica
Process
Washed & Honey Process
Variety
Bourbon, Pluma, Cataui
Goddess Blend
USA|Vesta Coffee Roasters

$21.00 · 340g · $6.18/100g

2 sizes
  • 340g — $21.00 ($6.18/100g)
  • 2267g — $105.00 ($4.63/100g)

Details

Origin
Central America & Ethiopia
Process
Washed & Natural Processing
Variety
Mixed & Heirloom
La Flor, Cultured Natural - Elías & Shady Bayter
USA|Vesta Coffee Roasters

$44.00 · 340g · $12.94/100g

Details

Origin
Colombia, Tolima
Process
Cultured Natural
Variety
Pink Bourbon
Wush Wush - Anaerobic Natural
USA|Vesta Coffee Roasters

$35.00 · 340g · $10.29/100g

2 sizes
  • 340g — $35.00 ($10.29/100g)
  • 2267g — $170.00 ($7.50/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
120hr Anaerobic Natural
Variety
Heirloom