
Vibrant Coffee Roasters
Colombia Campo Hermoso Red Fruits "Kandy Krush"
Colombia Campo Hermoso Red Fruits "Kandy Krush" is a Finca Campo Hermoso-Quindio, Carbonic Maceration Co-Ferment with raspberries, strawberries, and wine yeast, Red Bourbon coffee from Vibrant Coffee Roasters.
Went OOS:
In stock for ~7d 22h
Details
- Origin
- Finca Campo Hermoso-Quindio
- Process
- Carbonic Maceration Co-Ferment with raspberries, strawberries, and wine yeast
- Variety
- Red Bourbon
- Producer
- Edwin Enrique Noreña
Available Sizes▾
- 113g — $18.00 ($15.87/100g)
- 283g — $34.00 ($11.99/100g)
- 907g — $92.00 ($10.14/100g)
- 2267g — $217.00 ($9.57/100g)

Colombia Campo Hermoso Red Fruits "Kandy Krush"
Colombia Campo Hermoso Red Fruits "Kandy Krush" is a Finca Campo Hermoso-Quindio, Carbonic Maceration Co-Ferment with raspberries, strawberries, and wine yeast, Red Bourbon coffee from Vibrant Coffee Roasters.
Went OOS:
In stock for ~7d 22h
Details
- Origin
- Finca Campo Hermoso-Quindio
- Process
- Carbonic Maceration Co-Ferment with raspberries, strawberries, and wine yeast
- Variety
- Red Bourbon
- Producer
- Edwin Enrique Noreña
Available Sizes
- 113g — $18.00 ($15.87/100g)
- 283g — $34.00 ($11.99/100g)
- 907g — $92.00 ($10.14/100g)
- 2267g — $217.00 ($9.57/100g)
Description
Limited Roast - LightCOLOMBIA - CARBONIC MACERATION CO-FERMENTIt’s back - the most popular coffee out of all the extremely special lots we’ve offered from Edwin Noreña! Kandy Krush is a Carbonic Maceration Co-Ferment with raspberries, strawberries, and wine yeast, and yes, it is just as wild as it sounds. Somehow Edwin’s processing magic gives his coffees extremely intense fruit flavors without any hint of funk or booze. This one tastes like extra sweet Concord grape juice, guava candy, and strawberry jam. Truly out of this world!PRODUCER:Edwin Enrique NoreñaORIGIN:Finca Campo Hermoso-QuindioVARIETY:Red BourbonELEVATION:1,550 maslPROCESS:Carbonic Maceration Co-Ferment with raspberries, strawberries, and wine yeastHARVEST:Spring 2026TASTING:Grape juice & strawberry jam, otherworldlyIMPORTANT INFO ON BLACK LABEL COFFEE SHIPMENTS:Black Label coffees only roast and ship on Tuesdays (any order that includes a Black Label coffee will get shipped the following Tuesday).
About Vibrant Coffee Roasters
- Location
- Pennsylvania, US
- Region
- North America
More from Vibrant Coffee Roasters

Kenya Kamwangi AA
$11.70

Ethiopia Laayyoo Natural
$11.70

Colombia Finca Costa Rica Pink Bourbon
$11.70

Ethiopia Guji Mulish
$11.70

Mexico Chiapas Ki-Saya Medium Roast
$11.15

DECAF Colombia El Nevado del Huila
$10.10