
Walnuts Coffee
halo golden honey
halo golden honey is a halo shashamane village, gedeb, ethiopia, golden honey, 74112 coffee from Walnuts Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- halo shashamane village, gedeb, ethiopia
- Process
- golden honey
- Variety
- 74112
- Producer
- zerihun birhanu
Available Sizes▾
- 150g — $27.00 ($18.00/100g)
- 250g — $37.00 ($14.80/100g)

halo golden honey
halo golden honey is a halo shashamane village, gedeb, ethiopia, golden honey, 74112 coffee from Walnuts Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- halo shashamane village, gedeb, ethiopia
- Process
- golden honey
- Variety
- 74112
- Producer
- zerihun birhanu
Available Sizes
- 150g — $27.00 ($18.00/100g)
- 250g — $37.00 ($14.80/100g)
Similar coffees to this halo shashamane village, gedeb, ethiopia golden honey 74112

Halo
Gedeb, Gedeo Zone, Ethiopia Natural Ethiopian Heirloom
Keen Coffee
$16.95

Archers - ETDB Hamasho Village Asefa Dukamo Station - Honey - Archers Lot
Ethiopia Honey 74158
Speciality Coffee CA
$30.00

94 Celcius - Othosololo - Ethiopia - Honey
Ethiopia Honey JARC 74158, 74112 & 74110
Speciality Coffee CA
$21.00

Ethiopia, Othosololo
Ethiopia, Greitu Korsa, Guji, Oromia Honey JARC 74158, 74112, 74110
Methodical Coffee
$34.91

Ethiopia: Halo Hartume
Gedeb, Ethiopia Washed JARC selections & Indigenous Landraces
Broadsheet Coffee
$23.75

Archers - Elto Coffee - Ethiopia - Sama Honey
Ethiopia Honey 74158
Speciality Coffee CA
$29.00
Description
74112 - golden honey zerihun birhanu halo shashamane village gedeb, ethiopia complex, fruity, floral, delicious. one of the tastiest coffees ethiopian coffees we've tried recently, which is a saying a lot considering how much good coffee has been coming from ethiopia lately. despite this coffee's complexity, it retains a very elegant florality throughout, has a very warm fruitiness to it, and has a very clean aftertaste. this is our first time buying from halo shashamane, and it definitely will not be our last. varietal: 74112 process: golden honey origin: halo shashamane village, gedeb, ethiopia elevation: 2000-2150masl roast: light roasted for: filter and espresso







