
Walnuts Coffee
las botijas
las botijas is a comayagua, honduras, fully washed, pacamara coffee from Walnuts Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- comayagua, honduras
- Process
- fully washed
- Variety
- pacamara
- Producer
- abel giron
Available Sizes▾
- 150g — $28.00 ($18.67/100g)
- 250g — $39.00 ($15.60/100g)

las botijas
las botijas is a comayagua, honduras, fully washed, pacamara coffee from Walnuts Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- comayagua, honduras
- Process
- fully washed
- Variety
- pacamara
- Producer
- abel giron
Available Sizes
- 150g — $28.00 ($18.67/100g)
- 250g — $39.00 ($15.60/100g)
Similar coffees to this comayagua, honduras fully washed pacamara
Description
pacamara - fully washed abel giron las botijas comayagua, honduras a true washed coffee. clean, sweet, elegant. this coffee is everything we wanted and more, for our first time buying from abel. at las botijas, abel specializes in the pacamara varietal, where he won 1st place at project origin's late harvest competition back to back in 2016 and 2017, and then 3rd place in 2018. the terroir of comayagua comes through elegantly, and really represents the passion and dedication of the team at las botijas. we're very happy with this coffee. varietal: pacamara process: fully washed origin: comayagua, honduras elevation: 1500masl roast: light roasted for: filter and espresso








