
Keen Coffee
Halo
Halo is a Gedeb, Gedeo Zone, Ethiopia, Natural, Ethiopian Heirloom coffee from Keen Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Gedeb, Gedeo Zone, Ethiopia
- Process
- Natural
- Variety
- Ethiopian Heirloom
- Producer
- ±700 smallholder farmers / SNAP
Available Sizes▾
- 250g — $16.95 ($6.78/100g)
- 1000g — $56.21 ($5.62/100g)
- 1000g — $98.99 ($9.90/100g)

Halo
Halo is a Gedeb, Gedeo Zone, Ethiopia, Natural, Ethiopian Heirloom coffee from Keen Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Gedeb, Gedeo Zone, Ethiopia
- Process
- Natural
- Variety
- Ethiopian Heirloom
- Producer
- ±700 smallholder farmers / SNAP
Available Sizes
- 250g — $16.95 ($6.78/100g)
- 1000g — $56.21 ($5.62/100g)
- 1000g — $98.99 ($9.90/100g)
Similar coffees to this Gedeb, Gedeo Zone, Ethiopia Natural Ethiopian Heirloom

halo golden honey
halo shashamane village, gedeb, ethiopia golden honey 74112
Walnuts Coffee
$27.00

Ethiopia Halo Beriti
Yirgacheffe, Ethiopia Anaerobic Natural DEGA
Rum Baba Coffeeroasters
$22.61

Ethiopia Halo Beriti
Yirgacheffe, Ethiopia Anaerobic Natural DEGA
Rum Baba Coffeeroasters
$22.61

Organic Ethiopia Natural Process
Ethiopia Natural
Wonderstate Coffee
$20.00

Ethiopia / Worka Sakaro Ripe Cherry
Gedeb, Gedeo Zone, East of Yirgacheffe, Ethiopia Washed Heirloom
ONIBUS COFFEE
$12.00

Ethiopia Sun Dried Natural
Hambela District, Guji, Ethiopia Natural Local Heirloom
Equator Coffees
$22.00
Description
Notes: Raspberry, Strawberry, Violet Roast: Light roast Washing station: Halo Washing Station We have a soft spot for Ethiopian Naturals. And Halo is exactly why. Coming from the highlands of Gedeb, this coffee has everything we look for in a great Natural from Ethiopia: loads of fruit, beautiful florals and an expressive sweetness . Around 700 smallholder farmers deliver their ripe cherries to the Halo washing station, where the coffee is carefully processed as a Natural. In the cup, expect a vibrant combination of raspberry and strawberry, lifted by delicate violet florals. Fruity, floral and wonderfully expressive.







