
Walnuts Coffee
suika candy
suika candy is a pereira, risaralda, colombia, watermelon coferment, castillo, caturra coffee from Walnuts Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- pereira, risaralda, colombia
- Process
- watermelon coferment
- Variety
- castillo, caturra
- Producer
- smallholders
Available Sizes▾
- 150g — $26.00 ($17.33/100g)
- 250g — $36.00 ($14.40/100g)

suika candy
suika candy is a pereira, risaralda, colombia, watermelon coferment, castillo, caturra coffee from Walnuts Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- pereira, risaralda, colombia
- Process
- watermelon coferment
- Variety
- castillo, caturra
- Producer
- smallholders
Available Sizes
- 150g — $26.00 ($17.33/100g)
- 250g — $36.00 ($14.40/100g)
Similar coffees to this pereira, risaralda, colombia watermelon coferment castillo, caturra

COLOMBIA San Rafael Watermelon Risaralda Pereira Yeast Fermentation Washed
Colombia - Pereira, Risaralda Yeast Fermentation Washed Castillo, Caturra
LiLo Coffee Roasters
$7.65

Colombia Los Patios - Watermelon Co-Ferment
Lat Plata, Colombia Co-ferment - See Below for More Detail Castillo + Caturra
Color Roasters
$30.00

MONOGRAM - Candy Blast Decaf
Colombia Co-Ferment Caturra/Colombia
Speciality Coffee CA
$23.00

Colombia Nariño Watermelon Double Anaerobic Washed
Colombia Double Anaerobic Washed
Sparrow Coffee
$25.50
Description
castillo, caturra - watermelon coferment smallholders san rafael (qima coffee) risaralda, colombia oh sweet, sweet watermelon. while we love traditionally processed coffees, it's 2025 and we also do enjoy a good coferment, when it's done right. this coffee strikes the sweet spot for us, it tastes like its process describes, but it also doesn't overdo it. intense fruit fragrance, sugary sweetness, and a good bit of funk while not being overpowering. what we're most surprised with is its incredibly clean and lingering aftertaste. this coffee tastes like nostalgia, the sweet candy of our childhood. we didn't intend on buying a coferment when were sampling, but when we tried this, we were sure that we'd regret passing on it. varietal: castillo, caturra process: watermelon coferment origin: pereira, risaralda, colombia elevation: 1750-1800masl roast: light roasted for: filter and espresso





