
Workshop Coffee
Legacy
Legacy is a Calca, Peru and Uraga, Guji, Ethiopia, Washed, Bourbon coffee from Workshop Coffee.
In stock 30+ days
Details
Available Sizes▾
- 250g — $21.00 ($8.40/100g)
- 500g — $41.00 ($8.20/100g)
- 1000g — $65.00 ($6.50/100g)

Legacy
Legacy is a Calca, Peru and Uraga, Guji, Ethiopia, Washed, Bourbon coffee from Workshop Coffee.
In stock 30+ days
Details
Available Sizes
- 250g — $21.00 ($8.40/100g)
- 500g — $41.00 ($8.20/100g)
- 1000g — $65.00 ($6.50/100g)
Similar coffees across all roasters

Bonanza Blend
Brazil & Peru FULLY WASHED LOCAL HEIRLOOM
Bonanza Coffee
$16.95

Coffee La Margarita - Bourbon Washed
Peru - Ocobamba - Cuzco / La Margarita Washed Bourbon
Terres de Café
$34.02

Perú - Familia Guevara
Perú lavado Bourbon
Hola Coffee
$19.34

Ethiopia, Origins - Washed
Ethiopia, Southern Region, Gedeo Washed Indigenous Heirloom
Methodical Coffee
$24.72
Description
The two components that comprise our Legacy blend are: 50% Washed Bourbon from Manuel Patilla Carrasco in Cusco, Peru. 50% Wolisho, Dega, Kurume, 74110 & 74112 from Snap's Raro Boda washing station, in Ethiopia's Guji zone.





