
Workshop Coffee
Gakuyu-ini
Gakuyu-ini is a Kiamutugu, Kirinyaga, Kenya, SL-28 coffee from Workshop Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Kiamutugu, Kirinyaga, Kenya
- Variety
- SL-28
- Producer
- Thirikwa Farmers’ Co-operative Society
Available Sizes▾
- 250g — $22.00 ($8.80/100g)
- 500g — $44.00 ($8.80/100g)
- 1000g — $71.00 ($7.10/100g)

Gakuyu-ini
Gakuyu-ini is a Kiamutugu, Kirinyaga, Kenya, SL-28 coffee from Workshop Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Kiamutugu, Kirinyaga, Kenya
- Variety
- SL-28
- Producer
- Thirikwa Farmers’ Co-operative Society
Available Sizes
- 250g — $22.00 ($8.80/100g)
- 500g — $44.00 ($8.80/100g)
- 1000g — $71.00 ($7.10/100g)
Similar coffees to this Kiamutugu, Kirinyaga, Kenya SL-28

Kenya Kiamugumo
Ngariama, Kirinyaga County SL28, Ruiru 11, Batian
Parlor Coffee
$25.00

Kianamui
Kirinyaga, Kenya SL28 & SL34
Shokunin Coffee
$15.93

Kenya Karimikui Kirinyaga Washed
Kirinyaga, Kenya Washed Batian, Ruiru 11, SL28, SL34
Red Rooster Coffee
$32.00

Gaturiri Washed
Nyeri, Kenya Washed SL28, SL34
Hex
$26.00

Kenya, Mugaya AA, Washed
Kenya, Kirinyaga Washed SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
MOK
$23.89

Kii AB.
Kenya, Kirinyaga Washed Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
WatchHouse
$18.57
Description
SL28 & SL34 varieties, as well as some Batian, are traditionally depulped and dry fermented for 18 to 24 hours. They then undergo multiple washing stages before being soaked in clean water from the Kiri river and dried on raised beds.





