
Zennor Coffee
Calaro
Calaro is a Brazil, 72h Volcanic Fermentation Natural, Yellow Catucai coffee from Zennor Coffee.
Went OOS:
In stock for ~32d 17h
Details
- Origin
- Brazil
- Process
- 72h Volcanic Fermentation Natural
- Variety
- Yellow Catucai
- Producer
- Mió Fazenda
Available Sizes▾
- 220g — $16.58 ($7.53/100g)
- 1000g — $49.74 ($4.97/100g)
- 3000g — $133.96 ($4.47/100g)

Calaro
Calaro is a Brazil, 72h Volcanic Fermentation Natural, Yellow Catucai coffee from Zennor Coffee.
Went OOS:
In stock for ~32d 17h
Details
- Origin
- Brazil
- Process
- 72h Volcanic Fermentation Natural
- Variety
- Yellow Catucai
- Producer
- Mió Fazenda
Available Sizes
- 220g — $16.58 ($7.53/100g)
- 1000g — $49.74 ($4.97/100g)
- 3000g — $133.96 ($4.47/100g)
Similar coffees to this Brazil 72h Volcanic Fermentation Natural Yellow Catucai

Fazenda Sertão
Carmo de Minas, Brazil Natural Yellow Bourbon, Yellow Catuaí, Yellow Catucaí
Fábrica Coffee Roasters
$16.95

Fazenda Sertão - 35g
Carmo de Minas, Brazil Natural Yellow Bourbon, Yellow Catuaí, Yellow Catucaí
Fábrica Coffee Roasters
$3.30

Passeio
Sul-de-minas, Brazil Pulped natural Yellow Catuai, Mundo Novo, Acaia
Shokunin Coffee
$12.52

Dark Roast
Brazil Natural CATURRA & CATUAI
Bonanza Coffee
$15.82

Caramello Espresso (1kg)
Minas Gerais, Brazil Natural Yellow Catuaí
Eight Ounce Coffee
$69.99

Tanat - Boa Esperança
Brazil N/A Yellow Catuaí, Mundo Novo
Entropica Coffee
$19.00
Description
Chocolate - Syrupy - Tropical Fruits Origin: Brazil Producer: Mió Fazenda Process: 72h Volcanic Fermentation Natural Variety: Yellow Catucai Altitude: 900 - 1100 MASL






