BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Ethiopian Landrace Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Ethiopian Landrace variety.

23 in stock14 roasters16/mo avg

Variety

Ethiopian Landrace

23 coffees

Price / 100g

$5.42 – $12.60

median $10.00 · 23 lots

Top origins

Ethiopia, El Salvador, Nicaragua

Top processes

Washed, Natural, Honey

Just arrived

Last updated 2026-09-29

21 Ethiopian Landrace variety coffees — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

25/26 New Season - Ethiopia Faysel Abdosh Extended Fermentation  Three Stages Slow Dry G1 Premium Natural - 150g
China|Big Sur Coffee

$16.00 · 150g · $10.67/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Extended fermentation, three-stage slow-drying natural
Variety
Ethiopian Landrace (Heirloom)
2026 Demeka Becha - Ethiopia
USA|SEY

$25.00 · 250g · $10.00/100g

3 sizes
  • 250g — $25.00 ($10.00/100g)
  • 907g — $68.50 ($7.55/100g)
  • 2268g — $171.25 ($7.55/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Ethiopian Landrace
Producer
Demeka Becha
Othosololo - Honey Landrace
USA|Flower Child

$29.00 · 250g · $11.60/100g

3 sizes
  • 250g — $29.00 ($11.60/100g)
  • 907g — $85.00 ($9.37/100g)
  • 2267g — $185.00 ($8.16/100g)

Details

Origin
Greita Korsa, Guji, Ethiopia
Process
Honey Processed
Variety
Ethiopian Landrace
Ethiopia | Danche
USA|ILSE
In StockEthiopia

$25.00 · 250g · $10.00/100g

3 sizes
  • 250g — $25.00 ($10.00/100g)
  • 907g — $70.00 ($7.72/100g)
  • 2267g — $165.00 ($7.28/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Ethiopian Landrace
Producer
Danche
Ethiopia - Aricha - Washed
USA|Brandywine Coffee Roasters

$26.00 · 425g · $6.12/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Ethiopia Landraces
Gedeb Lalesa
Canada|Monogram Coffee

$18.35 · 300g · $6.71/100g

3 sizes
  • 300g — $20.12 ($6.71/100g)
  • 907g — $56.47 ($6.23/100g)
  • 2267g — $139.07 ($6.13/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Ethiopian Landrace
2026 Danche, 2nd Selection - Ethiopia
USA|SEY

$26.50 · 250g · $10.60/100g

3 sizes
  • 250g — $26.50 ($10.60/100g)
  • 907g — $72.50 ($7.99/100g)
  • 2268g — $181.25 ($7.99/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Ethiopian Landrace
Producer
Danche
Gedeb Lalesa Espresso
Canada|Monogram Coffee

$18.35 · 300g · $6.71/100g

3 sizes
  • 300g — $20.12 ($6.71/100g)
  • 907g — $56.47 ($6.23/100g)
  • 2267g — $139.07 ($6.13/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Ethiopian Landrace
Yabitu Koba (washed), Ethiopia 227g
USA|Duck Rabbit Coffee

$24.50 · 227g · $10.79/100g

Details

Origin
Guji, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Ethiopia Landraces
Producer
Koba
Ethiopia - Tabe Burka - Washed
Malaysia|Wes Ngopi

$12.34 · 200g · $6.17/100g

3 sizes
  • 200g — $12.34 ($6.17/100g)
  • 400g — $23.32 ($5.83/100g)
  • 1000g — $46.63 ($4.66/100g)

Details

Origin
Uraga, Guji, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Ethiopian Landrace
Ethiopia - Bochessa - Natural
USA|Brandywine Coffee Roasters

$29.00 · 425g · $6.82/100g

Details

Origin
Ethiopia
Process
Natural
Variety
Ethiopia Landraces
Goro Site
USA|Regalia Coffee
In StockEthiopia

$28.50 · 300g · $9.50/100g

3 sizes
  • 300g — $28.50 ($9.50/100g)
  • 900g — $77.00 ($8.56/100g)
  • 2200g — $178.50 ($8.11/100g)

Details

Origin
Uraga, Guji
Process
Washed
Variety
Ethiopian Landrace
Ethiopia | Chelbesa One
USA|ILSE

$25.00 · 250g · $10.00/100g

3 sizes
  • 250g — $25.00 ($10.00/100g)
  • 907g — $67.50 ($7.44/100g)
  • 2267g — $157.50 ($6.94/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Ethiopian Landrace
Producer
Chelbesa One
Ethiopia - Elto Elora, Ethiopian Landrace
China|Terraform Coffee

$15.00 · 100g · $21.00/100g

Details

Origin
Sidamo, Ethiopia
Process
96h Anaerobic Natural
Variety
Ethiopian Landrace
Producer
Elto Elora
El Turpial Ethiopian Landrace
Denmark|Prolog Coffee

$3.81 · 125g · $3.04/100g

Details

Origin
cumbitara, nariño, colombia
Process
washed (extended fermentation)
Variety
ethiopian landrace
Producer
emerson felipe narváez
Kolla Bolcha - Light Ethiopia
USA|Greater Goods Roasting

$15.00 · 113g · $13.27/100g

4 sizes
  • 113g — $15.00 ($13.27/100g)
  • 283g — $27.00 ($9.54/100g)
  • 907g — $78.00 ($8.60/100g)
  • 2267g — $171.00 ($7.54/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Agaro, Oromia, Jimma Zone
Process
Washed
Variety
Ethiopia Landraces
Producer
Kolla Bolcha Cooperative
Duromina #3
USA|Blanchard's Coffee

$20.58 · 340g · $6.05/100g

3 sizes
  • 340g — $20.58 ($6.05/100g)
  • 1133g — $60.25 ($5.32/100g)
  • 2267g — $120.50 ($5.32/100g)

Details

Origin
Agaro, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Ethiopia Landraces
Producer
Various
Ethiopia | Keramo Adara
USA|ILSE

$27.00 · 250g · $10.80/100g

3 sizes
  • 250g — $27.00 ($10.80/100g)
  • 907g — $79.00 ($8.71/100g)
  • 2267g — $180.00 ($7.94/100g)

Details

Origin
Ethiopia
Process
Washed
Variety
Ethiopian landrace
Producer
Keramo Adara
Pilot Coffee Roasters - Academy Blend
Canada|Speciality Coffee CA
In StockBlend

$17.00 · 300g · $5.00/100g

Details

Origin
El Salvador, Nicaragua, Guatemala, Ethiopia
Process
Blend; component processes not specified
Variety
Catuai, Castillo, Ethiopian landrace
Producer
Direct trade producers
Chelbessa - Landrace
USA|Flower Child

$26.50 · 250g · $10.60/100g

3 sizes
  • 250g — $26.50 ($10.60/100g)
  • 907g — $75.00 ($8.27/100g)
  • 2267g — $165.00 ($7.28/100g)

Details

Origin
Gedeb, Gedeo, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Ethiopian Landrace
Danche
USA|Regalia Coffee
In StockEthiopia

$28.50 · 300g · $9.50/100g

3 sizes
  • 300g — $28.50 ($9.50/100g)
  • 900g — $77.00 ($8.56/100g)
  • 2200g — $178.50 ($8.11/100g)

Details

Origin
Yirgacheffe
Process
Washed
Variety
Ethiopian Landrace