
Greater Goods Roasting
Kolla Bolcha - Light Ethiopia
Kolla Bolcha - Light Ethiopia is a Ethiopia, Agaro, Oromia, Jimma Zone, Washed, Ethiopia Landraces coffee from Greater Goods Roasting.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia, Agaro, Oromia, Jimma Zone
- Process
- Washed
- Variety
- Ethiopia Landraces
- Producer
- Kolla Bolcha Cooperative
Available Sizes▾
- 113g — $15.00 ($13.27/100g)
- 283g — $27.00 ($9.54/100g)
- 907g — $78.00 ($8.60/100g)
- 2267g — $171.00 ($7.54/100g)

Kolla Bolcha - Light Ethiopia
Kolla Bolcha - Light Ethiopia is a Ethiopia, Agaro, Oromia, Jimma Zone, Washed, Ethiopia Landraces coffee from Greater Goods Roasting.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Ethiopia, Agaro, Oromia, Jimma Zone
- Process
- Washed
- Variety
- Ethiopia Landraces
- Producer
- Kolla Bolcha Cooperative
Available Sizes
- 113g — $15.00 ($13.27/100g)
- 283g — $27.00 ($9.54/100g)
- 907g — $78.00 ($8.60/100g)
- 2267g — $171.00 ($7.54/100g)
Similar coffees to this Ethiopia, Agaro, Oromia, Jimma Zone Washed Ethiopia Landraces

Ethiopia | Keramo Adara
Ethiopia Washed Ethiopian landrace
ILSE
$27.00

Ethiopia | Chelbesa One
Ethiopia Washed Ethiopian Landrace
ILSE
$25.00

Ethiopia | Danche
Ethiopia Washed Ethiopian Landrace
ILSE
$25.00

Danche
Ethiopia, Chelbesa, Gedeb Washed Karume, Wolisho
Ex Animo Coffee
$19.06

Ethiopia, Sasaba, Washed
Ethiopia, Guji Washed Heirloom
MOK
$21.62
About Greater Goods Roasting
- Location
- Texas, United States
- Region
- North America
More from Greater Goods Roasting

Spark - Mexico
$10.00

Finca Rosita - Bolivia
$15.00

Korgua Estate - Papua New Guinea
$15.00

Lâm Dông - Dark and Bold Vietnam
$15.00

Mario Jesús - Finca Churupampa - Peru
$15.00

Take Me Home - Light Roast Costa Rica
$12.00