BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Wes Ngopi

Wes Ngopi is a specialty coffee roaster based in Malaysia. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Wes Ngopi.

Top origins
Colombia, Ethiopia, Bolivia
Common processes
Natural, Washed, Red Honey
New in last 30 days
8 (4/mo avg)
Newest arrival
2026-09-19
Latest restock
2026-09-27

44 coffees in stock (74 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Costa Rica - La Lia - Etiope 47 Red Honey
Malaysia|Wes Ngopi

$8.23 · 75g · $10.97/100g

4 sizes
  • 75g — $8.23 ($10.97/100g)
  • 150g — $13.72 ($9.14/100g)
  • 275g — $25.24 ($9.18/100g)
  • 400g — $36.76 ($9.19/100g)

Details

Origin
Santa Rosa de León Cortés, Tarrazú, Costa Rica
Process
Red Honey
Variety
Ethiope 47
Ethiopia - Bochessa - Natural (2026 #1 ToH Lot)
Malaysia|Wes Ngopi

$10.29 · 75g · $13.72/100g

4 sizes
  • 75g — $10.29 ($13.72/100g)
  • 150g — $16.46 ($10.97/100g)
  • 275g — $28.80 ($10.47/100g)
  • 400g — $41.15 ($10.29/100g)

Details

Origin
Bochessa, Arbegona, Ethiopia
Process
Natural
Variety
74158
Kenya - Kiambu Riara Estate AA
Malaysia|Wes Ngopi

$6.45 · 75g · $8.59/100g

4 sizes
  • 75g — $6.45 ($8.59/100g)
  • 150g — $10.97 ($7.32/100g)
  • 275g — $20.02 ($7.28/100g)
  • 400g — $27.43 ($6.86/100g)

Details

Origin
Riara Estate, Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, SL28, SL34, Ruiru 11
Colombia - CGLE Cerro Azul - Geisha Natural
Malaysia|Wes Ngopi

$10.29 · 75g · $13.72/100g

4 sizes
  • 75g — $10.29 ($13.72/100g)
  • 150g — $17.83 ($11.89/100g)
  • 275g — $32.92 ($11.97/100g)
  • 400g — $47.18 ($11.80/100g)

Details

Origin
Trujillo, Valle del Cauca, Colombia
Process
Natural
Variety
Geisha
Ethiopia - Berg Wu 2026 - Washed Wuri
Malaysia|Wes Ngopi

$8.23 · 75g · $10.97/100g

4 sizes
  • 75g — $8.23 ($10.97/100g)
  • 150g — $13.72 ($9.14/100g)
  • 275g — $25.24 ($9.18/100g)
  • 400g — $36.48 ($9.12/100g)

Details

Origin
Yigarcheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Hierloom
Colombia - Aponte - Blackberry Honey
Malaysia|Wes Ngopi

$10.29 · 75g · $13.72/100g

4 sizes
  • 75g — $10.29 ($13.72/100g)
  • 150g — $16.46 ($10.97/100g)
  • 275g — $28.80 ($10.47/100g)
  • 400g — $41.15 ($10.29/100g)

Details

Origin
Aponte, Nariño, Colombia
Process
Blackberry Honey
Variety
Caturra, Castillo
Colombia - CGLE Las Margaritas - Sidra Washed
Malaysia|Wes Ngopi

$12.34 · 75g · $16.46/100g

4 sizes
  • 75g — $12.34 ($16.46/100g)
  • 150g — $24.69 ($16.46/100g)
  • 275g — $48.00 ($17.46/100g)
  • 400g — $69.95 ($17.49/100g)

Details

Origin
Caicedonia, Valle del Cauca, Colombia
Process
Washed
Variety
Sidra
Colombia - Finca El Paraiso - Lychee
Malaysia|Wes Ngopi

$10.29 · 75g · $13.72/100g

4 sizes
  • 75g — $10.29 ($13.72/100g)
  • 150g — $17.83 ($11.89/100g)
  • 275g — $32.92 ($11.97/100g)
  • 400g — $47.18 ($11.80/100g)

Details

Origin
Piendamó, Cauca, Colombia
Process
Experimental Protocol
Variety
Castillo
Bolivia - La Linda - Anoxia Java
Malaysia|Wes Ngopi

$8.23 · 75g · $10.97/100g

4 sizes
  • 75g — $8.23 ($10.97/100g)
  • 150g — $13.72 ($9.14/100g)
  • 275g — $25.24 ($9.18/100g)
  • 400g — $36.76 ($9.19/100g)

Details

Origin
Caranavi, La Paz, Bolivia
Process
Anoxia
Variety
Java
Sumatera - Koerintji Barokah Bersama - West Kerinchi Natural
Malaysia|Wes Ngopi

$13.03 · 200g · $6.51/100g

3 sizes
  • 200g — $13.03 ($6.51/100g)
  • 400g — $24.69 ($6.17/100g)
  • 1000g — $49.38 ($4.94/100g)

Details

Origin
Gunung Tujuh, Kerinchi
Process
Natural
Variety
Sigararutang
Ethiopia - Danche - Natural
Malaysia|Wes Ngopi

$6.45 · 75g · $8.59/100g

4 sizes
  • 75g — $6.45 ($8.59/100g)
  • 150g — $10.97 ($7.32/100g)
  • 275g — $20.02 ($7.28/100g)
  • 400g — $27.43 ($6.86/100g)

Details

Origin
Danse Sayisa, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Ethiopia - Tabe Burka - Washed
Malaysia|Wes Ngopi

$12.34 · 200g · $6.17/100g

3 sizes
  • 200g — $12.34 ($6.17/100g)
  • 400g — $23.32 ($5.83/100g)
  • 1000g — $46.63 ($4.66/100g)

Details

Origin
Uraga, Guji, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Ethiopian Landrace
Colombia - CGLE Potosi - Tres Dragones
Malaysia|Wes Ngopi

$8.23 · 75g · $10.97/100g

4 sizes
  • 75g — $8.23 ($10.97/100g)
  • 150g — $13.72 ($9.14/100g)
  • 275g — $25.24 ($9.18/100g)
  • 400g — $36.76 ($9.19/100g)

Details

Origin
Valle del Cauca, Colombia
Process
Natural Tres Dragones
Variety
Colombia
Ethiopia - Buku Harufa Single Village - Natural
Malaysia|Wes Ngopi

$6.45 · 75g · $8.59/100g

4 sizes
  • 75g — $6.45 ($8.59/100g)
  • 150g — $10.97 ($7.32/100g)
  • 275g — $20.02 ($7.28/100g)
  • 400g — $27.43 ($6.86/100g)

Details

Origin
Buku Harufa, Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Senae
Malaysia|Wes Ngopi
In StockBlendUncommon

$12.34 · 200g · $6.17/100g

3 sizes
  • 200g — $12.34 ($6.17/100g)
  • 400g — $19.20 ($4.80/100g)
  • 1000g — $32.92 ($3.29/100g)

Details

Origin
Gogogu | Sao Paolo
Process
Natural | Pulp Natural
Variety
Heirloom | Multivariety
Ethiopia - Banko Taratu - Washed
Malaysia|Wes Ngopi

$6.45 · 75g · $8.59/100g

4 sizes
  • 75g — $6.45 ($8.59/100g)
  • 150g — $10.97 ($7.32/100g)
  • 275g — $20.02 ($7.28/100g)
  • 400g — $27.43 ($6.86/100g)

Details

Origin
Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia
Process
Washed
Variety
74110 & 74112
Colombia - Finca Bellavista - Yeast Assisted Ferm. Geisha
Malaysia|Wes Ngopi

$10.29 · 75g · $13.72/100g

4 sizes
  • 75g — $10.29 ($13.72/100g)
  • 150g — $17.83 ($11.89/100g)
  • 275g — $32.92 ($11.97/100g)
  • 400g — $47.18 ($11.80/100g)

Details

Origin
Buesaco, Nariño, Colombia
Process
Anaerobic Washed
Variety
Geisha
Nicaragua - Escondida Laurina by Finca Mierisch
Malaysia|Wes Ngopi

$12.34 · 200g · $6.17/100g

3 sizes
  • 200g — $12.34 ($6.17/100g)
  • 400g — $23.32 ($5.83/100g)
  • 1000g — $46.63 ($4.66/100g)

Details

Origin
Lipululo, Jinotega, Nicaragua
Process
Washed
Variety
Laurina
Costa Rica - Cerro Alto Micromill - Catuai Natural
Malaysia|Wes Ngopi

$6.45 · 75g · $8.59/100g

4 sizes
  • 75g — $6.45 ($8.59/100g)
  • 150g — $10.97 ($7.32/100g)
  • 275g — $20.02 ($7.28/100g)
  • 400g — $27.43 ($6.86/100g)

Details

Origin
Central Valley, Costa Rica
Process
Natural
Variety
Catuai
Colombia - Los Nogales - Typica Origin
Malaysia|Wes Ngopi

$8.23 · 75g · $10.97/100g

4 sizes
  • 75g — $8.23 ($10.97/100g)
  • 150g — $13.72 ($9.14/100g)
  • 275g — $25.24 ($9.18/100g)
  • 400g — $36.76 ($9.19/100g)

Details

Origin
Pitalito, Huila., Colombia
Process
Washed (controlled Temp & Drying)
Variety
Typica
Colombia - Quebraditas - Pink Bourbon Washed Thermalshock
Malaysia|Wes Ngopi

$7.54 · 75g · $10.06/100g

4 sizes
  • 75g — $7.54 ($10.06/100g)
  • 150g — $12.34 ($8.23/100g)
  • 275g — $22.77 ($8.28/100g)
  • 400g — $32.92 ($8.23/100g)

Details

Origin
Oporapa, Santa Rosa, Colombia
Process
Experimental
Variety
Pink Bourbon
Guatemala - Santa Felisa Blue Diamond - Washed
Malaysia|Wes Ngopi

$6.45 · 75g · $8.59/100g

4 sizes
  • 75g — $6.45 ($8.59/100g)
  • 150g — $10.97 ($7.32/100g)
  • 275g — $20.02 ($7.28/100g)
  • 400g — $27.43 ($6.86/100g)

Details

Origin
Acatenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Catuai, Bourbon & Tipica
Ethiopia - Hambela Buku Abel (2016 & 2017 ToH #1) - Natural
Malaysia|Wes Ngopi

$13.03 · 200g · $6.51/100g

3 sizes
  • 200g — $13.03 ($6.51/100g)
  • 400g — $24.69 ($6.17/100g)
  • 1000g — $49.38 ($4.94/100g)

Details

Origin
Buku, Hambela, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Hierloom
Ethiopia - Dimtu Wate - Red Honey
Malaysia|Wes Ngopi

$13.03 · 200g · $6.51/100g

3 sizes
  • 200g — $13.03 ($6.51/100g)
  • 400g — $24.69 ($6.17/100g)
  • 1000g — $49.38 ($4.94/100g)

Details

Origin
Goro Dimtu, West Guji, Ethiopia
Process
Red Honey
Variety
Kurume
Colombia - Inmaculada - Geisha Natural
Malaysia|Wes Ngopi

$10.29 · 75g · $13.72/100g

4 sizes
  • 75g — $10.29 ($13.72/100g)
  • 150g — $17.83 ($11.89/100g)
  • 275g — $32.92 ($11.97/100g)
  • 400g — $47.18 ($11.80/100g)

Details

Origin
Pichindé, Valle del Cauca, Colombia
Process
Natural
Variety
Geisha
Honduras - Fincal El Manzano Geisha by Esmelin Sagastume
Malaysia|Wes Ngopi

$10.29 · 75g · $13.72/100g

4 sizes
  • 75g — $10.29 ($13.72/100g)
  • 150g — $17.83 ($11.89/100g)
  • 275g — $35.39 ($12.87/100g)
  • 400g — $48.00 ($12.00/100g)

Details

Origin
Santa Bárbara, Honduras
Process
Natural
Variety
Geisha
Bolivia - Floripondio - Bourbon Honey Lot 10
Malaysia|Wes Ngopi

$7.54 · 75g · $10.06/100g

4 sizes
  • 75g — $7.54 ($10.06/100g)
  • 150g — $12.34 ($8.23/100g)
  • 275g — $22.77 ($8.28/100g)
  • 400g — $32.92 ($8.23/100g)

Details

Origin
Santa Cruz, Samaipata, Bolivia
Process
Honey
Variety
Red Bourbon
Nicaragua - Aida Lilla Zeledon - Java - Washed (CoE 2021 #10 Farm)
Malaysia|Wes Ngopi

$13.03 · 200g · $6.51/100g

3 sizes
  • 200g — $13.03 ($6.51/100g)
  • 400g — $24.69 ($6.17/100g)
  • 1000g — $49.38 ($4.94/100g)

Details

Origin
Dipilto, Nicaragua
Process
Washed
Variety
Java
Ethiopia - Elto - Bona Zuria - Slow Shade Dry (SSD)
Malaysia|Wes Ngopi

$6.45 · 75g · $8.59/100g

4 sizes
  • 75g — $6.45 ($8.59/100g)
  • 150g — $10.97 ($7.32/100g)
  • 275g — $20.02 ($7.28/100g)
  • 400g — $27.43 ($6.86/100g)

Details

Origin
Gango Village, Bona Zuria, Ethiopia
Process
Shaded Dry
Variety
74158
Ethiopia - Banko Michacha - Natural
Malaysia|Wes Ngopi

$6.45 · 75g · $8.59/100g

4 sizes
  • 75g — $6.45 ($8.59/100g)
  • 150g — $10.97 ($7.32/100g)
  • 275g — $20.02 ($7.28/100g)
  • 400g — $27.43 ($6.86/100g)

Details

Origin
Kercha, Guji, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Landrace
Peru - La Lucuma - Geisha Washed (CoE 2023 #2 Farm)
Malaysia|Wes Ngopi

$10.29 · 75g · $13.72/100g

4 sizes
  • 75g — $10.29 ($13.72/100g)
  • 150g — $17.83 ($11.89/100g)
  • 275g — $35.39 ($12.87/100g)
  • 400g — $48.00 ($12.00/100g)

Details

Origin
Cajamarca, Peru
Process
Washed
Variety
Geisha
Colombia - Los Nogales - Orange Bourbon Elixir
Malaysia|Wes Ngopi

$8.23 · 75g · $10.97/100g

4 sizes
  • 75g — $8.23 ($10.97/100g)
  • 150g — $13.72 ($9.14/100g)
  • 275g — $25.24 ($9.18/100g)
  • 400g — $36.76 ($9.19/100g)

Details

Origin
Bruselas, Huila, Colombia
Process
Thermal Shock (Washed, extended lactic fermentation)
Variety
Orange Bourbon
Guatemala - Santa Felisa - Red Bourbon Natural
Malaysia|Wes Ngopi

$13.72 · 200g · $6.86/100g

3 sizes
  • 200g — $13.72 ($6.86/100g)
  • 400g — $27.43 ($6.86/100g)
  • 1000g — $54.86 ($5.49/100g)

Details

Origin
Chimaltenango, Guatemala
Process
Natural
Variety
Red Bourbon
Colombia - Finca Milan - Sidra Sakura
Malaysia|Wes Ngopi

$12.34 · 75g · $16.46/100g

4 sizes
  • 75g — $12.34 ($16.46/100g)
  • 150g — $24.69 ($16.46/100g)
  • 275g — $48.00 ($17.46/100g)
  • 400g — $69.95 ($17.49/100g)

Details

Origin
Risaralda, Colombia
Process
Fruit + Microbes + Bioreactor Nitro
Variety
Sidra
Ethiopia - Uraga Tome - Washed
Malaysia|Wes Ngopi

$6.45 · 75g · $8.59/100g

4 sizes
  • 75g — $6.45 ($8.59/100g)
  • 150g — $10.97 ($7.32/100g)
  • 275g — $20.02 ($7.28/100g)
  • 400g — $27.43 ($6.86/100g)

Details

Origin
Uraga, Ethiopia
Process
Washed
Variety
74110
Honduras - Marysabel Y Moise - Geisha Lot 6A
Malaysia|Wes Ngopi

$10.29 · 75g · $13.72/100g

4 sizes
  • 75g — $10.29 ($13.72/100g)
  • 150g — $17.83 ($11.89/100g)
  • 275g — $35.39 ($12.87/100g)
  • 400g — $48.00 ($12.00/100g)

Details

Origin
Marcala, La Paz, Honduras
Process
Washed
Variety
Geisha
Colombia - Campo Hermoso - Geisha Mossto Lactic Natural
Malaysia|Wes Ngopi

$12.34 · 75g · $16.46/100g

4 sizes
  • 75g — $12.34 ($16.46/100g)
  • 150g — $24.69 ($16.46/100g)
  • 275g — $48.00 ($17.46/100g)
  • 400g — $69.95 ($17.49/100g)

Details

Origin
Quindío, Colombia
Process
Mossto Lactic Natural
Variety
Geisha
Colombia - Los Nogales - Pink Bourbon Bloom
Malaysia|Wes Ngopi

$8.23 · 75g · $10.97/100g

4 sizes
  • 75g — $8.23 ($10.97/100g)
  • 150g — $13.72 ($9.14/100g)
  • 275g — $25.24 ($9.18/100g)
  • 400g — $36.76 ($9.19/100g)

Details

Origin
Bruselas, Pitalito, Huila, Colombia
Process
Experimental (Thermal Fusion; 5-day fermentation; raised-bed sun drying)
Variety
Pink Bourbon
Ethiopia - Gogegu - Slow Shade Natural
Malaysia|Wes Ngopi

$6.45 · 75g · $8.59/100g

4 sizes
  • 75g — $6.45 ($8.59/100g)
  • 150g — $10.97 ($7.32/100g)
  • 275g — $20.02 ($7.28/100g)
  • 400g — $27.43 ($6.86/100g)

Details

Origin
Uraga, Guji, Ethiopia
Process
Slow Shade Natural
Variety
Heirloom
Ethiopia - Sidamo - Pichi Soffa (Trader Special Lot)
Malaysia|Wes Ngopi

$13.03 · 200g · $6.51/100g

3 sizes
  • 200g — $13.03 ($6.51/100g)
  • 400g — $24.69 ($6.17/100g)
  • 1000g — $49.38 ($4.94/100g)

Details

Origin
Sidamo, Ethiopia
Process
Natural
Variety
Heirloom
Peru - La Lucuma - Geisha Honey (CoE 2023 #2 Farm)
Malaysia|Wes Ngopi

$10.29 · 75g · $13.72/100g

4 sizes
  • 75g — $10.29 ($13.72/100g)
  • 150g — $17.83 ($11.89/100g)
  • 275g — $35.39 ($12.87/100g)
  • 400g — $48.00 ($12.00/100g)

Details

Origin
Cajamarca, Peru
Process
Honey
Variety
Geisha
Coffee of the Week - Filter or Espresso - #205
Malaysia|Wes Ngopi

$17.83 · 200g · $8.92/100g

2 sizes
  • 200g — $17.83 ($8.92/100g)
  • 250g — $13.03 ($5.21/100g)
CUSTOM ROAST - ESPRESSO WHOLESALE COFFE LISTING
Malaysia|Wes Ngopi

$139.90 · 3000g · $4.66/100g

8 sizes
  • 3000g — $139.90 ($4.66/100g)
  • 3000g — $145.38 ($4.85/100g)
  • 3000g — $178.30 ($5.94/100g)
  • 3000g — $159.65 ($5.32/100g)
  • 5000g — $219.45 ($4.39/100g)
  • 5000g — $226.30 ($4.53/100g)
  • 5000g — $281.17 ($5.62/100g)
  • 5000g — $260.59 ($5.21/100g)