BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Kartika Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Kartika variety.

11 in stock6 roasters1.3/mo avg

Variety

Kartika

11 coffees

Price / 100g

$6.62 – $19.62

median $7.93 · 11 lots

Top origins

Indonesia

Top processes

Natural, Washed, Honey

Last updated 2026-09-29

10 Kartika variety coffees — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Indonesia Temanggung Anaerobic Honey
UAE|Julith Coffee

$16.34 · 250g · $6.54/100g

Details

Origin
Temanggung, Indonesia
Process
Anaerobic Honey
Variety
Kartika, Line S, Typica
Producer
Reza Nurullah
Indonesia Madu Hitam Experimental Honey Brewed
UAE|Julith Coffee

$17.70 · 250g · $7.08/100g

Details

Origin
Cental Java, Indonesia
Process
Experimental Honey Brewed Yeast
Variety
Kartika, Line S, Typica
Producer
Reza Nurullah
Prau Hybrid • Hybrid Washed • Kartika, Lini S, Ateng Super  • Indonesia
UK|Taith Coffee

$18.90 · 125g · $15.12/100g

3 sizes
  • 125g — $18.90 ($15.12/100g)
  • 200g — $29.18 ($14.59/100g)
  • 1000g — $112.74 ($11.27/100g)

Details

Origin
Indonesia
Process
Natural
Variety
Kartika, Lini S, Ateng Super
Producer
JB Coffee
Indonesia Sindoro Mosto Washed Drip Coffee
UAE|Julith Coffee

$21.78 · 105g · $20.75/100g

Details

Origin
Sindoro, Indonesia
Process
Mosto Washed
Variety
Typica, Line S, Kartika
Producer
Reza Nurullah
Indonésie - De Berman
France|KB Coffee Roasters

$22.76 · 270g · $8.43/100g

Details

Origin
Indonésie
Process
Hypoxia naturel
Variety
Lini S795, Kartika, P88
Producer
Finca de Berman
Indonesia Best of Prau Experimental Natural
UAE|Julith Coffee

$23.14 · 250g · $9.26/100g

Details

Origin
Prau, Indonesia
Process
Experimental Natural
Variety
Typica, Line S, Kartika
Producer
Reza Nurullah
Indonesia Prau Experimental Washed
UAE|Julith Coffee

$17.70 · 250g · $7.08/100g

Details

Origin
Temanggung, Prau, Indonesia
Process
Experimental Washed
Variety
Typica, Line S, Kartika
Producer
Reza Nurullah
Indonesia Prau Experimental Washed
UAE|Julith Coffee

$17.70 · 250g · $7.08/100g

Details

Origin
Temanggung, Prau, Indonesia
Process
Experimental Washed
Variety
Typica, Line S, Kartika
Producer
Reza Nurullah
Indonesia – Ijen
Czechia|Father’s Coffee
In StockIndonesiaUncommon

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
Botolinggo Village, East Java Province (Mt. Ijen), Indonesia
Process
washed
Variety
Komasti, Andungsari, Bourbon, Kartika
Producer
Kevenka (Kevin & Kenny Soewondo)
Bali Batukaang Karana Extended Fermentation Anaerobic Natural
USA|S&W Craft Roasting

$11.25 · 100g · $11.25/100g

Details

Process
Natural
Variety
Kartika
Producer
Pak Parum & Smallholder Farmers organized around Karana Global