BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

KB Coffee Roasters

KB Coffee Roasters is a specialty coffee roaster based in France. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from KB Coffee Roasters.

Top origins
Colombia, Peru, Nicaragua
Common processes
Lavé, Naturel Anaerobic Thermal Shock, Naturel
New in last 30 days
7 (8.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-22
Latest restock
2026-09-11

23 coffees in stock (69 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Peru - Gilber Huayllas
France|KB Coffee Roasters

$31.86 · 260g · $12.25/100g

Details

Origin
Pérou
Process
Lavé séché en Honey pendant 36h
Variety
SL9 Geisha Inca
Producer
Gilber Huayllas
Espresso - Peru - Timbuyacu
France|KB Coffee Roasters

$19.34 · 260g · $7.44/100g

Details

Origin
Pérou
Process
Lavé
Variety
Caturra, catuai & Pache
Producer
Alfonso Tejada Iberico & Karim Rosario Araoz Grandez
Yemen - Queen of Saba
France|KB Coffee Roasters

$34.13 · 260g · $13.13/100g

Details

Origin
Yemen
Process
Naturel Anaerobic s
Variety
Typica
Producer
Haytham Alafoury
Espresso - Costa Rica - Hacienda Sonora
France|KB Coffee Roasters

$21.62 · 260g · $8.31/100g

Details

Origin
Costa Rica
Process
Natural
Variety
Obata jaune
Producer
Alberto Guardia
Indonésie - De Berman
France|KB Coffee Roasters

$22.76 · 270g · $8.43/100g

Details

Origin
Indonésie
Process
Hypoxia naturel
Variety
Lini S795, Kartika, P88
Producer
Finca de Berman
Espresso - Brésil - Rio Brilhante Mundo novo
France|KB Coffee Roasters

$18.20 · 270g · $6.74/100g

Details

Origin
Brésil
Process
Naturel
Variety
Mundo novo
Producer
Inácio, Erika et Fernando Urban
Colombie - Zarza Aji
France|KB Coffee Roasters

$31.86 · 260g · $12.25/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Naturel Anaerobic Thermal Shock
Variety
Bourbon Aji
Producer
Jhonatan Gasca
Colombie - Aroma Nativo RY 1120 EFM
France|KB Coffee Roasters

$34.13 · 260g · $13.13/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Honey Double Fermentation
Variety
Bourbon rayé
Producer
Process part Aroma Nativo - Luis Marcelino
Nicaragua - San José
France|KB Coffee Roasters

$20.48 · 260g · $7.88/100g

Details

Origin
Nicaragua
Process
Naturel Semi-Carbonic maceration
Variety
Caturra
Producer
Eudoro Guillém
Nicaragua - Supernatural
France|KB Coffee Roasters

$20.48 · 260g · $7.88/100g

Details

Origin
Nicaragua
Process
Naturel
Variety
Caturra & Catuai
Producer
Multiple producers
Espresso - Ethiopie - Uraga Oro
France|KB Coffee Roasters

$20.48 · 260g · $7.88/100g

Details

Origin
Ethiopie
Process
Natural Anaerobic avec levures Oro
Variety
JARC et Heirloom
Chine - Tianhao
France|KB Coffee Roasters

$20.48 · 270g · $7.59/100g

Details

Origin
China
Process
Naturel
Variety
Catimor
Producer
Tianhao Estate
Colombie - El Diviso Typica mejorado
France|KB Coffee Roasters

$31.86 · 260g · $12.25/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Naturel Anaerobic Thermal Shock
Variety
Typica mejorado
Producer
Nestor Lasso
Uganda - Mubuku
France|KB Coffee Roasters

$20.48 · 260g · $7.88/100g

Details

Origin
Uganda
Process
Naturel Anaerobic
Variety
SL-14
Colombie - Chapoleros
France|KB Coffee Roasters

$31.86 · 260g · $12.25/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Naturel Anaerobic
Variety
Colombia & Caturra
Producer
Henry Bonilla
Colombie - Monteblanco Coco
France|KB Coffee Roasters

$31.86 · 260g · $12.25/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Naturel co-fermenté avec coco
Variety
Caturra
Producer
Rodrigo Sanchez Valencia
Colombie - El Diviso Bourbon Rouge
France|KB Coffee Roasters

$31.86 · 260g · $12.25/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Naturel Anaerobic Thermal Shock
Variety
Bourbon rouge
Producer
Nestor Lasso
Burundi - Kibingo Oro
France|KB Coffee Roasters

$20.48 · 270g · $7.59/100g

Details

Origin
Burundi
Process
Naturel avec levures Oro
Variety
Bourbon rouge
Producer
3,515 petits producteurs
Ethiopie - Dimtu
France|KB Coffee Roasters

$20.48 · 260g · $7.88/100g

Details

Origin
Ethiopie
Process
Lavé
Variety
JARC et Heirloom
Colombie - El Diviso Chiroso
France|KB Coffee Roasters

$31.86 · 260g · $12.25/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Naturel Anaerobic Thermal Shock
Variety
Chiroso
Producer
Nestor Lasso
Colombie - El Placer IPA
France|KB Coffee Roasters

$31.86 · 260g · $12.25/100g

Details

Origin
Colombia
Process
Carbonic macération co-fermenté avec des houblons
Variety
Pink Bourbon
Producer
Sebastian Ramirez
Espresso - Ethiopie - Uraga Carbo
France|KB Coffee Roasters

$20.48 · 260g · $7.88/100g

Details

Origin
Ethiopie
Process
Carbonic maceration
Variety
JARC et Heirloom
Espresso - Ethiopie - Uraga Anaerobic
France|KB Coffee Roasters

$20.48 · 260g · $7.88/100g

Details

Origin
Ethiopie
Process
Anaerobic
Variety
JARC et Heirloom