BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Father’s Coffee

Father’s Coffee is a specialty coffee roaster based in the Czech Republic. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Father’s Coffee.

Top origins
Ethiopia, Colombia, Uganda
Common processes
washed, natural, Washed
New in last 30 days
6 (9/mo avg)
Newest arrival
2026-09-23
Latest restock
2026-09-24

35 coffees in stock (53 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Ethiopia - Lalesa
Czechia|Father’s Coffee

$20.91 · 250g · $8.37/100g

Details

Origin
Gedeb district, Lalesa village, Ethiopia
Process
natural
Variety
74110, 74112, Heirloom
Producer
Wubit Bekele (owner), station run under Ephtah Specialty Coffee
Colombia - Chapata
Czechia|Father’s Coffee

$18.59 · 250g · $7.44/100g

Details

Origin
Anserma, Caldas, Colombia
Process
natural, with extended fermentation
Variety
Castillo
Producer
Luis Miguel (General Manager)
Ethiopia - Bensa Ayla
Czechia|Father’s Coffee

$19.75 · 250g · $7.90/100g

Details

Origin
Sidama, Bensa, Bombe, Ethiopia
Process
natural
Variety
74110, 74158
Producer
around 725 smallholder farmers from the Shentawane area
Nicaragua - Tierra Linda
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
Dipilto, Nueva Segovia, Nicaragua
Process
washed
Variety
Caturra, Red Catuaí
Producer
Tierra Linda / Finca Santa Isabel and Finca Mirjam
Nicaragua - Tierra Linda
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
Dipilto, Nueva Segovia, Nicaragua
Process
washed
Variety
Caturra, Red Catuaí
Producer
PRODUCER NAME WAS NOT PROVIDED
Ethiopia - Bensa Ayla
Czechia|Father’s Coffee

$19.75 · 250g · $7.90/100g

Details

Origin
Sidama, Bensa, Bombe, Ethiopia
Process
natural
Variety
74110, 74158
Producer
around 725 smallholder farmers from the Shentawane area
Indonesia – Ijen
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
Botolinggo Village, East Java Province (Mt. Ijen), Indonesia
Process
washed
Variety
Komasti, Andungsari, Bourbon, Kartika
Producer
Kevenka (Kevin & Kenny Soewondo)
Uganda - Namugowa
Czechia|Father’s Coffee

$18.59 · 250g · $7.44/100g

Details

Origin
Mt Elgon, eastern Uganda
Process
washed (cherry fermentation)
Variety
Nyasaland, SL14, SL28
Producer
The Coffee Gardens Project
Uganda - Namugowa
Czechia|Father’s Coffee

$18.59 · 250g · $7.44/100g

Details

Origin
Mt Elgon, eastern Uganda
Process
washed (cherry fermentation)
Variety
Nyasaland, SL14, SL28
Producer
The Coffee Gardens Project
Colombia - El Diviso - Ombligon
Czechia|Father’s Coffee

$15.92 · 250g · $6.37/100g

Details

Origin
Acevedo, Huila, Colombia
Process
washed
Variety
Ombligon
Producer
Nestor Lasso and Jhoan Vergara
Nicaragua - Bethania
Czechia|Father’s Coffee

$19.75 · 250g · $7.90/100g

Details

Origin
Macuelizo, Nueva Segovia, Nicaragua
Process
natural, anaerobic
Variety
Java
Producer
Ana and Martha Albir
Brazil - Julia Campos
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
South of Minas, Três Pontas-MG, Brazil
Process
natural
Variety
Acaua, Mundo Novo, Paraiso, Yellow Catuai and Icatu
Producer
Gilberto Basilio and Jaceline Campos
Brazil - Julia Campos
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
South of Minas, Três Pontas-MG, Brazil
Process
natural
Variety
Acaua, Mundo Novo, Paraiso, Yellow Catuai and Icatu
Producer
Gilberto Basilio and Jaceline Campos
Brazil – Cafeina
Czechia|Father’s Coffee

$13.94 · 250g · $5.58/100g

Details

Origin
Carmo De Cachoeira, Sul De Minas, Brazil
Process
natural
Variety
mix of varieties
Ethiopia - Kabira
Czechia|Father’s Coffee

$18.59 · 250g · $7.44/100g

Details

Origin
Jimma, West Ethiopia
Process
natural
Variety
74112, 74110
Producer
Abdo Abamecha
Ethiopia - Kabira
Czechia|Father’s Coffee

$18.59 · 250g · $7.44/100g

Details

Origin
Jimma, West Ethiopia
Process
natural
Variety
74112, 74110
Producer
Abdo Abamecha
Ethiopia - Edn Pineapple
Czechia|Father’s Coffee

$13.98 · 250g · $5.59/100g

Details

Origin
Banko Chelchele, Gedeb, Yirgacheffe, Ethiopia
Process
special fermentation (anaerobic with fruit and herbs, followed by
Variety
74112, 74110
Producer
smallholder farmers in collaboration with EDN Ethiopian Coffee Export
Guatemala - Granada
Czechia|Father’s Coffee

$19.75 · 250g · $7.90/100g

Details

Origin
Huehuetenango, Guatemala
Process
natural
Variety
Caturra, Bourbon
Producer
Vides family
Guatemala - Granada
Czechia|Father’s Coffee

$19.75 · 250g · $7.90/100g

Details

Origin
Huehuetenango, Guatemala
Process
natural
Variety
Caturra, Bourbon
Producer
Vides family
Colombia - El Diviso - Geisha
Czechia|Father’s Coffee

$15.92 · 250g · $6.37/100g

Details

Origin
Acevedo, Huila, Colombia
Process
natural
Variety
Gesha
Producer
Nestor Lasso and Jhoan Vergara
Guatemala - El Buho
Czechia|Father’s Coffee

$18.59 · 250g · $7.44/100g

Details

Origin
La Libertad, Huehuetenango, Guatemala
Process
washed
Variety
Caturra & Bourbon
Producer
El Buho, Las Terrazas, Finca La Bolsa
Etiopia - Beshasha
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
Agaro, Jimma, Western Ethiopia
Process
washed
Variety
74110, 74112
Producer
Mustefa Abakeno
Colombia – Inzá
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
Piendamó, Cauca Department, Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo
Producer
ACC – Asociación de Caficultores del Cauca
Etiopia - Beshasha
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
Agaro, Jimma, Western Ethiopia
Process
washed
Variety
74110, 74112
Producer
Mustefa Abakeno
DECAF Atunkaa – Colombia
Czechia|Father’s Coffee

$18.59 · 250g · $7.44/100g

Details

Origin
Rio Sucio, Caldas, Colombia
Process
washed – sugar cane decaf
Variety
Castillo, Colombia
Producer
Siruma Coffee Farms
DECAF Atunkaa – Colombia
Czechia|Father’s Coffee

$18.59 · 250g · $7.44/100g

Details

Origin
Rio Sucio, Caldas, Colombia
Process
washed – sugar cane decaf
Variety
Castillo, Colombia
Producer
Siruma Coffee Farms
Colombia – Chapata
Czechia|Father’s Coffee

$18.59 · 250g · $7.44/100g

Details

Origin
Anserma, Caldas, Colombia
Process
natural, with extended fermentation
Variety
Castillo
Producer
Luis Miguel (General Manager)
Colombia – Inzá
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
Piendamó, Cauca Department, Colombia
Process
Washed
Variety
Castillo
Producer
ACC – Asociación de Caficultores del Cauca
Ethiopia - Chelbesa
Czechia|Father’s Coffee

$19.75 · 250g · $7.90/100g

Details

Origin
Chelbesa, Gedeb, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Ethiopia - Chelbesa
Czechia|Father’s Coffee

$19.75 · 250g · $7.90/100g

Details

Origin
Chelbesa, Gedeb, Ethiopia
Process
Washed
Variety
Heirloom
Uganda – Zebigi
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
Upper Bukyabo, Uganda
Process
washed
Variety
SL14, SL28, Nyasaland
Nikaragua - Los Papales
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
Jinotega, Nicaragua
Process
natural
Variety
Red Catuaí
Producer
López family
Uganda – Zebigi
Czechia|Father’s Coffee

$17.43 · 250g · $6.97/100g

Details

Origin
Upper Bukyabo, Uganda
Process
washed
Variety
SL14, SL28, Nyasaland
Mother’s Blend
Czechia|Father’s Coffee

$15.10 · 250g · $6.04/100g

Details

Origin
Upper Bukyabo, Uganda / Gedeb, Ethiopia
Process
washed / natural (dry)
Variety
SL14, SL28, Nyasaland / Heirloom
Producer
Ephtah Specialty Coffee
Brazil -Minas
Czechia|Father’s Coffee

$13.94 · 250g · $5.58/100g

Details

Origin
Carmo De Cachoeira, Sul De Minas, Brazil
Process
natural
Variety
mix of varieties