BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Red Caturra Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the Red Caturra variety.

10 in stock6 roasters1.3/mo avg

Variety

Red Caturra

10 coffees

Price / 100g

$5.82 – $11.99

median $7.30 · 10 lots

Top origins

Colombia, Guatemala, El Salvador

Top processes

Washed, Decaf, Natural

Just arrived

Last updated 2026-09-29

5 Red Caturra variety coffees — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Guatemala Quetzalito Organic - washed
Austria|Kaffeelix

$16.98 · 250g · $6.79/100g

2 sizes
  • 250g — $16.98 ($6.79/100g)
  • 1000g — $63.15 ($6.31/100g)

Details

Origin
San Pedro Necta, Huehuetenango
Process
Washed
Variety
Red Bourbon, Red Catuai, Red Caturra
Indonesia: Bang Hendra
Czechia|BeBerry Coffee

$18.14 · 250g · $7.26/100g

Details

Origin
Indonesia
Process
Anaerobic Natural
Variety
Red Caturra, Lini S-795
Producer
Bang Hendra
*DECAF* Banana Bread (Elias & Shady Bayter) - Colombia
Canada|94 Celcius

$17.99 · 300g · $6.00/100g

3 sizes
  • 300g — $17.99 ($6.00/100g)
  • 907g — $47.29 ($5.22/100g)
  • 2253g — $98.12 ($4.36/100g)

Details

Origin
Tolima
Process
Sugar cane washed (Decaffeinated)
Variety
Yellow and Red Caturra
Producer
Elias and Shady Bayter
San Cayetano, Washed Red Caturra, El Salvador
Sweden|Drop Coffee

$19.00 · 250g · $7.60/100g

4 sizes
  • 250g — $19.00 ($7.60/100g)
  • 500g — $36.00 ($7.20/100g)
  • 1000g — $67.00 ($6.70/100g)
  • 1000g — $34.00 ($3.40/100g)

Details

Origin
Ahuachapán, Santa Ana
Process
Washed
Variety
Red Caturra
Producer
Carmen and Rafael Silva Hoff with family
Bella Vista Mill - Luis Pedro Zalaya Zamora - Washed Field Blend - Guatemala
USA|Moonwake

$25.00 · 340g · $7.35/100g

3 sizes
  • 340g — $25.00 ($7.35/100g)
  • 1000g — $66.00 ($6.60/100g)
  • 2200g — $134.00 ($6.09/100g)

Details

Origin
Antigua Valley, Sacatepequez, Guatemala
Process
Washed
Variety
Bourbon, Dwarf Bourbon, Red Caturra, Yellow Caturra, Catimor Hybrids
Producer
Luis Pedro Zalaya Zamora, Bella Vista Mill