BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

SL28 Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the SL28 variety.

421 in stock197 roasters187.7/mo avg

Variety

SL28

421 coffees

Price / 100g

$6.57 – $13.42

median $9.10 · 411 lots

Top origins

Kenya, Uganda, Colombia

Top processes

Washed, Natural, Honey

Just arrived

Last updated 2026-09-29

354 SL28 variety coffees — page 8 of 8

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Rukira AA, Kenya 227g
USA|Duck Rabbit Coffee

$26.00 · 227g · $11.45/100g

Details

Origin
Nyeri, Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34, Ruiru 11
Kirimaara - 35g
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$3.30 · 35g · $9.43/100g

Details

Origin
Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, SL34
Producer
Rungeto Farmers Co-op Society
Kirimaara
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$20.48 · 250g · $8.19/100g

Details

Origin
Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, SL 34
Producer
Rung’eto Farmer’s Co-op Society
Kathakwa AB - Washed -  Embu, Kenya - 200g (7.05oz) - Roasted 09/21/2026
USA|NormlPpl

$22.91 · 226g · $10.14/100g

Details

Origin
Embu County, Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, Ruiru 11, SL28, SL34
Producer
Kibugu Farmers Cooperative Society