BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

SL28 Variety Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking grown from the SL28 variety.

423 in stock197 roasters188/mo avg

Variety

SL28

423 coffees

Price / 100g

$6.53 – $13.42

median $9.10 · 413 lots

Top origins

Kenya, Uganda, Colombia

Top processes

Washed, Natural, Honey

Just arrived

Last updated 2026-09-29

355 SL28 variety coffees — page 7 of 8

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Volcan Azul - Natural SL28 - Drip Pack Box
Denmark|April

$9.13 · 20g · $45.66/100g

2 sizes
  • 20g — $9.13 ($45.66/100g)
  • 100g — $76.10 ($76.10/100g)

Details

Origin
Costa Rica, Alajuela
Process
Natural
Variety
SL28
Producer
Alejo Castro (Volcan Azul)
Kianyangi
Japan|Apollon's Gold

$12.75 · 100g · $12.75/100g

2 sizes
  • 100g — $12.75 ($12.75/100g)
  • 250g — $25.50 ($10.20/100g)

Details

Origin
Embu, Kenya
Process
washed
Variety
SL28, SL34
Gatura 2024
USA|Passenger

$24.00 · 250g · $9.60/100g

Details

Origin
Nyeri, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Producer
Muhito FCS
Thunguri Natural 2024
USA|Passenger

$25.75 · 250g · $10.30/100g

Details

Origin
Nyeri, Kenya
Process
Natural
Variety
SL28, SL34
Producer
Kibirigwi FCS
Kiriani Peaberry 2016 2016
USA|Passenger

$65.00 · 125g · $52.00/100g

Details

Origin
Murang’a, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Producer
John Njoroge
Gloria Ruby Washed
Netherlands|Shokunin Coffee

$14.79 · 250g · $5.92/100g

Details

Origin
Nabiswa, Kenya
Process
Extra ripe cherry selection, fully washed, 3 x 24hr fermentation, dried on raised beds
Variety
SL28, Ruiru 11
Kianamui
Netherlands|Shokunin Coffee

$15.93 · 250g · $6.37/100g

Details

Origin
Kirinyaga, Kenya
Process
fully washed, 3 x 24hr fermentation, dried on raised beds
Variety
SL28 & SL34
Kenya AA | Kirinyaga | Washed
USA|Coffee Bros.

$13.40 · 170g · $7.88/100g

4 sizes
  • 170g — $13.40 ($7.88/100g)
  • 340g — $25.99 ($7.64/100g)
  • 907g — $67.89 ($7.49/100g)
  • 2267g — $160.80 ($7.09/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, SL-28, SL-34
Kenya AA | Riara Estate | Washed
USA|Coffee Bros.

$12.89 · 170g · $7.58/100g

4 sizes
  • 170g — $12.89 ($7.58/100g)
  • 340g — $24.99 ($7.35/100g)
  • 907g — $64.72 ($7.14/100g)
  • 2267g — $154.76 ($6.83/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, SL-28, SL-34
KII#1
Spain|Nomad
In Stock

$23.89 · 250g · $9.56/100g

2 sizes
  • 250g — $23.89 ($9.56/100g)
  • 1000g — $95.58 ($9.56/100g)

Details

Origin
Espresso
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34, BATIAN, RUIRU-11
Kenya Nyawira AA
USA|Heart

$23.00 · 226g · $10.18/100g

4 sizes
  • 226g — $23.00 ($10.18/100g)
  • 297g — $28.00 ($9.43/100g)
  • 453g — $39.00 ($8.61/100g)
  • 2267g — $184.00 ($8.12/100g)

Details

Origin
Embu
Process
Fully washed
Variety
SL28, SL34
Kenya Kirinyaga
Netherlands|Rum Baba Coffeeroasters

$18.25 · 250g · $7.31/100g

2 sizes
  • 250g — $18.27 ($7.31/100g)
  • 1000g — $58.00 ($5.80/100g)

Details

Origin
Central Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru11, Batian
Producer
Nguguini Factory
ケニア / カンゴチョ[ナチュラル]
Japan|ONIBUS COFFEE

$12.00 · 100g · $12.00/100g

4 sizes
  • 100g — $12.00 ($12.00/100g)
  • 200g — $20.00 ($10.00/100g)
  • 500g — $40.00 ($8.00/100g)
  • 1000g — $68.00 ($6.80/100g)

Details

Origin
Nyeri
Process
Natural
Variety
SL28, SL34
Producer
Gikanda FCS
Kii PB, Kenya - Filter
UK|Machina Coffee

$18.57 · 250g · $7.43/100g

2 sizes
  • 250g — $18.57 ($7.43/100g)
  • 1000g — $57.03 ($5.70/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34
Producer
Kii Factory
Kamagogo AA - Kenya - 300g
Canada|Thom Bargen

$24.00 · 300g · $5.76/100g

Details

Origin
Muranga, Kenya
Process
Washed
Variety
Batian, Ruiru 11, SL28, SL34
Kaliluni AA, Kenya, Washed
Australia|Ona

$15.45 · 200g · $7.73/100g

Details

Origin
Machakos County
Process
Washed
Variety
SL28 and SL34
Producer
Kaliluni Farmers Co-operative Society
Ngunguru AA
Canada|CoolBeans
Ngunguru AA

WEEKENDERS COFFEE (Sold by CoolBeans)

In StockKenya

$12.00 · 100g · $12.00/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru11, Batian
Wholesale - Kenya Kamwangi AA Batian, Ruiru 11, SL28, SL34 Washed
USA|NormlPpl

$135.03 · 2267g · $5.96/100g

2 sizes
  • 200g — $165.40 ($82.70/100g)
  • 2267g — $135.03 ($5.96/100g)

Details

Origin
Gichugu, Kirinyaga
Process
Washed
Variety
Batian, Ruiru 11, SL28, SL34
Producer
Kamwangi
Bugimotwa (CM Natural) - Uganda
Australia|Monastery Coffee

$15.74 · 250g · $6.30/100g

2 sizes
  • 250g — $15.74 ($6.30/100g)
  • 1000g — $53.65 ($5.37/100g)

Details

Origin
Kabeywa, Mt Elgon
Process
Natural
Variety
SL-14, SL-28 & Nyasaland
Bolivia - Floripondio: Carbonic Maceration, SL28
Ireland|3fe Coffee

$15.93 · 125g · $12.74/100g

2 sizes
  • 125g — $15.93 ($12.74/100g)
  • 250g — $29.58 ($11.83/100g)

Details

Origin
Bolivia
Process
Carbonic Maceration
Variety
SL28
Producer
Floripondio
Kenya Eaagads AA
Ireland|Imbibe Coffee Roasters

$18.49 · 250g · $7.40/100g

2 sizes
  • 250g — $18.49 ($7.40/100g)
  • 1000g — $71.68 ($7.17/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
Acaia, K7, Ruiru 11, SL28
Uganda Nafuna - cherry fermentation washed
Austria|Kaffeelix

$16.41 · 250g · $6.56/100g

2 sizes
  • 250g — $16.41 ($6.57/100g)
  • 1000g — $60.87 ($6.09/100g)

Details

Origin
The Coffee Gardens, Mount Elgon, East Uganda
Process
Washed
Variety
Nyasaland, SL14 & SL28
Tanzania Finagro Estate Espresso
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$17.00 · 301g · $5.65/100g

Details

Origin
Tanzania - Karatu District, Arusha
Process
Washed
Variety
N39 Bourbon, Kent, SL28, SL34, TACRI, Ruiru 11 & Batian
Producer
Neel & Kavita Vohora
Kenya Ruera PB - 200g
USA|Ondo Coffee

$27.00 · 200g · $13.50/100g

Details

Origin
Ruera Estate, Kiambu
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34, Batian, Ruiru 11
Gachatha • Washed
USA|Hex

$26.00 · 283g · $9.19/100g

3 sizes
  • 283g — $26.00 ($9.19/100g)
  • 907g — $74.00 ($8.16/100g)
  • 2267g — $161.00 ($7.10/100g)

Details

Origin
Nyeri, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
● 【送料無料】 大阪ロースタリー ブレンド スペシャルティコーヒー ( OSAKA Roastery Blend )コーヒー豆 [C] TCR
Japan|Takamura Coffee Roasters

$12.05 · 250g · $4.82/100g

4 sizes
  • 250g — $12.05 ($4.82/100g)
  • 500g — $19.28 ($3.86/100g)
  • 1000g — $36.14 ($3.61/100g)
  • 2000g — $67.47 ($3.37/100g)

Details

Origin
Brazil,Kenya,Ethiopia
Process
Natural/Washed
Variety
SL28,SL34/Bourbon/Catuai/Ethiopian Heirloom
Kii PB, Kenya - Espresso
Germany|Father Carpenter

$20.71 · 250g · $8.28/100g

2 sizes
  • 250g — $20.71 ($8.28/100g)
  • 1000g — $68.27 ($6.83/100g)

Details

Origin
Kirinyaga
Process
Fully Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Rungeto Farmers Cooperative Society. 850+ farmers delivering to Kii Factory
Kii PB, Kenya - Filter
Germany|Father Carpenter

$20.71 · 250g · $8.28/100g

2 sizes
  • 250g — $20.71 ($8.28/100g)
  • 1000g — $68.27 ($6.83/100g)

Details

Origin
Kirinyaga
Process
Fully Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11, Batian
Producer
Rungeto Farmers Cooperative Society. 850+ farmers delivering to Kii Factory
Filter Coffee - Diego Baraona - SL28 Black Honey
Germany|Paso Paso

$18.65 · 250g · $7.46/100g

3 sizes
  • 250g — $18.65 ($7.46/100g)
  • 250g — $68.84 ($27.53/100g)
  • 1000g — $68.84 ($6.88/100g)

Details

Origin
El Salvador
Process
Honey
Variety
SL-28
Producer
Diego Baraona
Muchagara
Australia|Axil Coffee Roasters

$18.00 · 250g · $7.20/100g

2 sizes
  • 250g — $18.00 ($7.20/100g)
  • 1000g — $61.00 ($6.10/100g)

Details

Origin
Muchagara Factory, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru 11 and Batian
Producer
1,200–1,700 smallholder farmers
Nyeri Gititu
Canada|No6 Coffee Co.

$16.24 · 250g · $6.49/100g

Details

Origin
Kenya
Process
Honey
Variety
SL-28
Juicebox
USA|Promethium Coffee

$32.00 · 200g · $16.00/100g

2 sizes
  • 200g — $32.00 ($16.00/100g)
  • 907g — $130.00 ($14.33/100g)

Details

Origin
Santander, Colombia
Process
Duel Stage Anaerobic Fermentation
Variety
SL-28
Producer
Félix Morantes
TANZANIA Acacia Hills Kent AA Natural
Japan|LiLo Coffee Roasters

$4.78 · 50g · $9.56/100g

4 sizes
  • 50g — $4.78 ($9.56/100g)
  • 100g — $7.65 ($7.65/100g)
  • 200g — $14.02 ($7.01/100g)
  • 300g — $21.04 ($7.01/100g)

Details

Origin
Tanzania - Karatu, Ngorongoro, Oldeani
Process
Natural
Variety
Kent, Pacamara, Geisha, SL28, etc.
Producer
Acacia Hills
Gifted Estate PB
USA|Black Fox Coffee

$24.00 · 250g · $9.60/100g

Details

Origin
Kiambu, Kenya
Process
Washed
Variety
Ruiru 11, SL28 & SL34 (Peaberry)
Producer
Moses & Teresa Nganga
Gatura Honey - Kamavindi Coffee - Sl28&34
USA|Love Letters Charming Coffees

$18.88 · 120g · $15.73/100g

2 sizes
  • 120g — $18.88 ($15.73/100g)
  • 200g — $25.55 ($12.78/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Honey
Variety
SL-28
Kii AA - Kenya Washed SL-28, SL-34, Baitan, Ruiru
Canada|September

$25.00 · 250g · $10.00/100g

Details

Origin
Kenya, Kirinyaga
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34, Ruiru 11, Batian
Producer
Kii Factory
Kii AA - Kenya Washed SL-28, SL-34, Baitan, Ruiru (Extra-light)
Canada|September

$25.00 · 250g · $10.00/100g

Details

Origin
Kenya, Kirinyaga
Process
Washed
Variety
SL-28, SL-34, Ruiru 11, Batian
Producer
Kii Factory
Workhorse
Spain|Syra Coffee
In StockUganda

$16.50 · 250g · $6.60/100g

2 sizes
  • 250g — $16.50 ($6.60/100g)
  • 1000g — $52.79 ($5.28/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Lavado
Variety
Nyasaland, SL14, SL28
Producer
Mountain Harvest SMC
【NEW】AA GUAMA / KENYA
Japan|Fuglen Coffee Roasters Tokyo

$9.05 · 100g · $9.05/100g

2 sizes
  • 100g — $9.05 ($9.05/100g)
  • 200g — $16.83 ($8.41/100g)

Details

Origin
Kirinyaga > Gichugu, Kenya ( Kenya )
Process
Washed ( Washed )
Variety
SL-28
Sipi Tangwen Fermentation
South Africa|Origin Roasting

$29.89 · 250g · $11.96/100g

2 sizes
  • 250g — $29.89 ($11.96/100g)
  • 1000g — $107.67 ($10.77/100g)

Details

Origin
Tangwen, Sipi Region, Mt. Elgon, Eastern Uganda
Process
Washed with 92 hour fermentation
Variety
SL 28, SL 34
Producer
Smallholder Farmers processed by the Zukuka Bora Coffee Company
Sipi Tangwen
South Africa|Origin Roasting

$31.48 · 250g · $12.59/100g

2 sizes
  • 250g — $31.48 ($12.59/100g)
  • 1000g — $113.47 ($11.35/100g)

Details

Origin
Tangwen, Sipi Region, Mt. Elgon, Eastern Uganda
Process
72 hour anaerobic natural
Variety
SL 28, SL 34
Producer
Smallholder Farmers processed by the Zukuka Bora Coffee Company
Kenya, Tekangu
USA|Methodical Coffee

$34.75 · 340g · $10.22/100g

3 sizes
  • 340g — $34.75 ($10.22/100g)
  • 907g — $79.07 ($8.72/100g)
  • 2267g — $183.95 ($8.11/100g)

Details

Origin
Kenya, Karatina, Nyeri, Kenya
Process
Washed
Variety
SL 28, SL 34
Producer
Tekangu Farmer's Co-Op
David Mburu
USA|Coava Coffee Roasters

$23.00 · 300g · $7.67/100g

2 sizes
  • 300g — $23.00 ($7.67/100g)
  • 1000g — $60.50 ($6.05/100g)

Details

Origin
Kenya
Process
Washed
Variety
Ruiru 11, SL28, SL34
Producer
David Mburu
Kenya Nyeri Burumani Estate SL28 & Ruiru 11 Natural Lot 268
Hong Kong|OMA Specialty Coffee

$48.44 · 500g · $9.69/100g

2 sizes
  • 500g — $48.44 ($9.69/100g)
  • 1000g — $76.48 ($7.65/100g)

Details

Origin
Tetu, Nyeri, Kenya
Process
Natural
Variety
SL28 & Ruiru 11
Producer
Mr. Gikonyo
Kambarare
USA|Passenger
In StockKenya

$27.50 · 250g · $11.00/100g

Details

Origin
Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Producer
Gerald Njagi
Kivanga
USA|Passenger
In StockKenya

$26.25 · 250g · $10.50/100g

Details

Origin
Embu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Producer
Morris Njagi
Uganda • Bantu Blossom
Italy|Ditta Artigianale

$13.00 · 250g · $5.20/100g

Details

Origin
Uganda
Process
Natural
Variety
SL-28
Kenya Ndunduri
Netherlands|Rum Baba Coffeeroasters

$18.25 · 250g · $7.31/100g

2 sizes
  • 250g — $18.27 ($7.31/100g)
  • 1000g — $58.00 ($5.80/100g)

Details

Origin
Embu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34, Ruiru11, Batian
Producer
Ndunduri Factory
Kenia - Kirinyaga AA
Spain|Hola Coffee

$19.34 · 250g · $7.74/100g

3 sizes
  • 250g — $19.34 ($7.74/100g)
  • 1000g — $67.13 ($6.71/100g)
  • 3000g — $201.39 ($6.71/100g)

Details

Origin
Kenia
Process
Lavado (beneficiado húmedo con recirculación de agua del río Kii)
Variety
SL28, SL34 y Ruiru 11
Producer
Rungeto F.C.S – Fábrica Kii