BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Passenger

Passenger is a specialty coffee roaster based in US. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Passenger.

Top origins
Colombia, Ethiopia, Kenya
Common processes
Washed, Honey, Natural
New in last 30 days
4 (6.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-22
Latest restock
2026-08-05

9 coffees in stock (70 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Long Miles ‘Funny Bourbon’ Natural Process Education Lot 2025
USA|Passenger

$30.50 · 250g · $12.20/100g

Details

Origin
Kayanza & Muramvya, Burundi
Process
Natural
Variety
SL28
Producer
Heza
Guchienda 2025
USA|Passenger

$33.25 · 250g · $13.30/100g

Details

Origin
Embu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28
Producer
Esther Wanjiku Kamau
Oneska 2025
USA|Passenger

$26.25 · 250g · $10.50/100g

Details

Origin
Embu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Producer
Onesmus Njagi
Ivan Gutierrez SL28
USA|Passenger

$48.50 · 250g · $19.40/100g

Details

Origin
San Marcos de Tarrazú, Costa Rica
Process
Washed
Variety
SL28
Producer
Ivan Gutierrez
Gatura 2024
USA|Passenger

$24.00 · 250g · $9.60/100g

Details

Origin
Nyeri, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Producer
Muhito FCS
Thunguri Natural 2024
USA|Passenger

$25.75 · 250g · $10.30/100g

Details

Origin
Nyeri, Kenya
Process
Natural
Variety
SL28, SL34
Producer
Kibirigwi FCS
Kiriani Peaberry 2016 2016
USA|Passenger

$65.00 · 125g · $52.00/100g

Details

Origin
Murang’a, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Producer
John Njoroge
Kambarare
USA|Passenger

$27.50 · 250g · $11.00/100g

Details

Origin
Kirinyaga, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Producer
Gerald Njagi
Kivanga
USA|Passenger

$26.25 · 250g · $10.50/100g

Details

Origin
Embu, Kenya
Process
Washed
Variety
SL28, SL34
Producer
Morris Njagi