BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Guatemala Origin Coffee

An overview of every coffee BeanHoard is tracking from Guatemala.

309 in stock141 roasters55/mo avg

Origin

Guatemala

309 in stock · 254 roaster-direct

Price / 100g

$4.84 – $19.60

median $7.32 · 246 lots

Top regions

Huehuetenango, Antigua, Chimaltenango

Common processes

Washed, Natural, Honey

Top varieties

Caturra, Bourbon, Catuai

Just arrived

Last updated 2026-09-29

262 coffees from Guatemala — page 6 of 6

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Blue Ayarza
Spain|Syra Coffee

$14.79 · 250g · $5.92/100g

2 sizes
  • 250g — $14.79 ($5.92/100g)
  • 1000g — $47.33 ($4.73/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Natural
Variety
Anacafe 14, Bourbon, Catuai, Pache, San Ramon
Producer
Pequeños Productores
Atitlán
Spain|Syra Coffee

$15.36 · 250g · $6.14/100g

2 sizes
  • 250g — $15.36 ($6.14/100g)
  • 1000g — $49.15 ($4.92/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Lavado
Variety
Bourbon, Caturra, Catuai
Producer
Varios Productores Locales
Guatemala - Primavera Family
Spain|Hola Coffee

$15.93 · 250g · $6.37/100g

3 sizes
  • 250g — $15.93 ($6.37/100g)
  • 1000g — $56.89 ($5.69/100g)
  • 3000g — $170.67 ($5.69/100g)

Details

Origin
Guatemala, Región de Huehuetenango, San Antonio Huista
Process
Lavado
Variety
Caturra, Catuai, Bourbon
Producer
Varios productores de la región de Huehuetenango
Finca El Injerto // Red Pacamara Fully Washed - 150g
USA|Five Petal Coffee

$28.00 · 150g · $18.67/100g

Details

Origin
La Libertad, Huehuetenango, Guatemala
Process
Fully washed
Variety
Red Pacamara
Producer
Arturo Aguirre Sr. and Jr., Finca El Injerto
Finca Rosma // Lot 26-R93-5 Gesha Fully Washed - 150g
USA|Five Petal Coffee

$32.00 · 150g · $21.33/100g

Details

Origin
San Pedro Necta, Huehuetenango, Guatemala
Process
Fully washed
Variety
Gesha
Producer
Morales family, Finca Rosma
SDBV Java, Guatemala 227g
USA|Duck Rabbit Coffee

$26.00 · 227g · $11.45/100g

Details

Origin
Acatenango, El Salvador
Process
Washed
Variety
Java
Producer
San Diego Buena Vista
Nahuatl
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$16.95 · 250g · $6.78/100g

Details

Origin
Huehuetenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra, Catuaí
Producer
Smallholder farmers
Nahuatl - 35g
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$3.30 · 35g · $9.43/100g

Details

Origin
Huehuetenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra, Catuaí
Producer
Smallholder farmers
Las Amapolas - 35g
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$3.30 · 35g · $9.43/100g

Details

Origin
Huehuetenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra, Catuaí
Producer
Smallholder farmers
Guatemala Kape'tenango H1
USA|Intelligentsia Coffee

$25.00 · 283g · $8.83/100g

2 sizes
  • 283g — $25.00 ($8.83/100g)
  • 2267g — $176.00 ($7.76/100g)

Details

Origin
Guatemala
Las Amapolas
Portugal|Fábrica Coffee Roasters

$16.95 · 250g · $6.78/100g

Details

Origin
Huehuetenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Caturra, Catuaí
Producer
Smallholder farmers
Bella Vista Mill - Luis Pedro Zalaya Zamora - Washed Field Blend - Guatemala
USA|Moonwake

$25.00 · 340g · $7.35/100g

3 sizes
  • 340g — $25.00 ($7.35/100g)
  • 1000g — $66.00 ($6.60/100g)
  • 2200g — $134.00 ($6.09/100g)

Details

Origin
Antigua Valley, Sacatepequez, Guatemala
Process
Washed
Variety
Bourbon, Dwarf Bourbon, Red Caturra, Yellow Caturra, Catimor Hybrids
Producer
Luis Pedro Zalaya Zamora, Bella Vista Mill