BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Equator Coffees

Equator Coffees is a specialty coffee roaster based in California, United States. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Equator Coffees.

Top origins
Colombia, Guatemala, Indonesia
Common processes
Washed, Multiple, Anaerobic Natural
New in last 30 days
6 (4.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-28
Latest restock
2026-07-10

7 coffees in stock (53 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Guatemala El Injerto Gesha
USA|Equator Coffees

$25.00 · 170g · $14.71/100g

3 sizes
  • 170g — $25.00 ($14.71/100g)
  • 340g — $45.50 ($13.38/100g)
  • 907g — $113.50 ($12.51/100g)

Details

Origin
La Libertad, Huehuetenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Malawi Ruby Gesha
Producer
Arturo Aguirre
Guatemala El Injerto Red Cat Single Origin Espresso
USA|Equator Coffees

$25.00 · 340g · $7.35/100g

3 sizes
  • 340g — $25.00 ($7.35/100g)
  • 907g — $56.75 ($6.26/100g)
  • 2268g — $133.25 ($5.88/100g)

Details

Origin
La Libertad, Huehuetenango, Guatemala
Process
Washed
Variety
Red Catuaí
Producer
Arturo Aguirre
Dipsea Espresso
USA|Equator Coffees

$18.00 · 340g · $5.29/100g

3 sizes
  • 340g — $18.00 ($5.29/100g)
  • 907g — $41.00 ($4.52/100g)
  • 2268g — $96.00 ($4.23/100g)

Details

Origin
Brazil, Guatemala, Colombia
Process
Multiple
Variety
Multiple
Producer
Multiple
Equator Blend
USA|Equator Coffees

$18.50 · 340g · $5.44/100g

3 sizes
  • 340g — $18.50 ($5.44/100g)
  • 907g — $42.00 ($4.63/100g)
  • 2268g — $98.75 ($4.35/100g)

Details

Origin
Sumatra, Kenya, Colombia, Guatemala
Process
Multiple
Variety
Multiple
Producer
Multiple
Mocha Java Blend Fair Trade Organic
USA|Equator Coffees

$20.00 · 340g · $5.88/100g

3 sizes
  • 340g — $20.00 ($5.88/100g)
  • 907g — $45.50 ($5.02/100g)
  • 2268g — $106.75 ($4.71/100g)

Details

Origin
Ethiopia, Guatemala, Sumatra
Process
Multiple
Variety
Multiple
Producer
Multiple
50/50 Blend Fair Trade Organic
USA|Equator Coffees

$20.00 · 340g · $5.88/100g

3 sizes
  • 340g — $20.00 ($5.88/100g)
  • 907g — $45.50 ($5.02/100g)
  • 2268g — $106.75 ($4.71/100g)

Details

Origin
Mexico, Ethiopia, Guatemala, Sumatra
Process
Multiple
Variety
Multiple
Producer
Multiple
Sunnyside Breakfast Blend
USA|Equator Coffees

$18.00 · 340g · $5.29/100g

3 sizes
  • 340g — $18.00 ($5.29/100g)
  • 907g — $41.00 ($4.52/100g)
  • 2268g — $96.00 ($4.23/100g)

Details

Origin
Guatemala, Colombia, Brazil
Process
Multiple
Variety
Multiple
Producer
Multiple