BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

Syra Coffee

Syra Coffee is a specialty coffee roaster based in Barcelona, Spain. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from Syra Coffee.

Top origins
Guatemala, Ethiopia, Colombia
Common processes
Lavado, Natural, Descafeinado
New in last 30 days
16 (5.3/mo avg)
Newest arrival
2026-09-28

14 coffees in stock (16 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Huehue Peaberry
Spain|Syra Coffee

$11.95 · 250g · $4.78/100g

2 sizes
  • 250g — $11.95 ($4.78/100g)
  • 1000g — $38.23 ($3.82/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Lavado
Variety
Caturra, Catuai & Bourbon
Producer
Primavera
Limmu
Spain|Syra Coffee

$15.36 · 250g · $6.14/100g

2 sizes
  • 250g — $15.36 ($6.14/100g)
  • 1000g — $49.15 ($4.92/100g)

Details

Origin
Etiopía
Process
Lavado
Variety
Heirloom
Producer
Khalid Shifa
Workhorse
Spain|Syra Coffee

$16.50 · 250g · $6.60/100g

2 sizes
  • 250g — $16.50 ($6.60/100g)
  • 1000g — $52.79 ($5.28/100g)

Details

Origin
Uganda
Process
Lavado
Variety
Nyasaland, SL14, SL28
Producer
Mountain Harvest SMC
San Isidro
Spain|Syra Coffee

$12.52 · 250g · $5.01/100g

2 sizes
  • 250g — $12.52 ($5.01/100g)
  • 1000g — $40.05 ($4.01/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Lavado
Variety
Colombia, Castillo
Producer
Asociación San Isidro
Blue Ayarza
Spain|Syra Coffee

$14.79 · 250g · $5.92/100g

2 sizes
  • 250g — $14.79 ($5.92/100g)
  • 1000g — $47.33 ($4.73/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Natural
Variety
Anacafe 14, Bourbon, Catuai, Pache, San Ramon
Producer
Pequeños Productores
Huila Decaf
Spain|Syra Coffee

$14.22 · 250g · $5.69/100g

2 sizes
  • 250g — $14.22 ($5.69/100g)
  • 1000g — $45.51 ($4.55/100g)

Details

Origin
Colombia
Process
Descafeinado
Variety
Colombia y Castillo
Producer
Asociación de San Isidro
Montesol
Spain|Syra Coffee

$18.77 · 250g · $7.51/100g

2 sizes
  • 250g — $18.77 ($7.51/100g)
  • 1000g — $60.08 ($6.01/100g)

Details

Origin
Nicaragua
Process
Lavado
Variety
Pacamara
Producer
Familia Rosales Mejía
Monteiro
Spain|Syra Coffee
In StockBlend

$11.95 · 250g · $4.78/100g

2 sizes
  • 250g — $11.95 ($4.78/100g)
  • 1000g — $38.23 ($3.82/100g)

Details

Origin
Brasil
Process
Natural
Producer
20 Productores de São José
Bahire
Spain|Syra Coffee

$18.20 · 250g · $7.28/100g

2 sizes
  • 250g — $18.20 ($7.28/100g)
  • 1000g — $58.26 ($5.83/100g)

Details

Origin
Burundi
Process
Lavado
Variety
Bourbon
Producer
Productores de Ngozi
Los Rodríguez
Spain|Syra Coffee

$17.07 · 250g · $6.83/100g

2 sizes
  • 250g — $17.07 ($6.83/100g)
  • 1000g — $54.61 ($5.46/100g)

Details

Origin
Bolivia
Process
Lavado
Producer
Sol de la Mañana
Atitlán
Spain|Syra Coffee

$15.36 · 250g · $6.14/100g

2 sizes
  • 250g — $15.36 ($6.14/100g)
  • 1000g — $49.15 ($4.92/100g)

Details

Origin
Guatemala
Process
Lavado
Variety
Bourbon, Caturra, Catuai
Producer
Varios Productores Locales
Tropical Bahía
Spain|Syra Coffee

$14.22 · 250g · $5.69/100g

2 sizes
  • 250g — $14.22 ($5.69/100g)
  • 1000g — $45.51 ($4.55/100g)

Details

Origin
Brasil
Process
Natural
Variety
Catuai, Mundo Novo
Producer
Familias Santos y Da Silva
Wicho
Spain|Syra Coffee

$13.08 · 250g · $5.23/100g

2 sizes
  • 250g — $13.08 ($5.23/100g)
  • 1000g — $41.87 ($4.19/100g)

Details

Origin
Etiopía
Process
Lavado
Variety
74/140
Producer
Yitbarek Tilahun
Negash
Spain|Syra Coffee

$18.20 · 250g · $7.28/100g

2 sizes
  • 250g — $18.20 ($7.28/100g)
  • 1000g — $58.26 ($5.83/100g)

Details

Origin
Etiopía
Process
Lavado
Variety
74110 - 74112
Producer
Negash Abarago