
Equator Coffees
Cold Brew Blend Fair Trade Organic
Cold Brew Blend Fair Trade Organic is a Takengon, Aceh, Sumatra, Wet Hulled, Bergandal, Catimor, Caturra, Jember, Sidikalang, Tim Tim coffee from Equator Coffees.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Takengon, Aceh, Sumatra
- Process
- Wet Hulled
- Variety
- Bergandal, Catimor, Caturra, Jember, Sidikalang, Tim Tim
- Producer
- Koperasi Ketiara
Available Sizes▾
- 340g — $20.00 ($5.88/100g)
- 907g — $45.50 ($5.02/100g)
- 2268g — $106.75 ($4.71/100g)

Cold Brew Blend Fair Trade Organic
Cold Brew Blend Fair Trade Organic is a Takengon, Aceh, Sumatra, Wet Hulled, Bergandal, Catimor, Caturra, Jember, Sidikalang, Tim Tim coffee from Equator Coffees.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Takengon, Aceh, Sumatra
- Process
- Wet Hulled
- Variety
- Bergandal, Catimor, Caturra, Jember, Sidikalang, Tim Tim
- Producer
- Koperasi Ketiara
Available Sizes
- 340g — $20.00 ($5.88/100g)
- 907g — $45.50 ($5.02/100g)
- 2268g — $106.75 ($4.71/100g)
Similar coffees across all roasters

Mocha Java Blend
Ethiopia Natural
Klatch Coffee
$19.95

Blue Thunder Blend
Sumatra Wet Hulled
Klatch Coffee
$19.95

Moka Java
Indonesia
Iowa Coffee Roasters
$10.00

Cold Brew Blend - BOLD
India Blended
Corridor Seven Coffee Roasters
$7.19

Organic Rainforest Blend
Klatch Coffee
$21.95

COLD BREW BLEND
Brazil & Colombia Processed
Andytown Coffee Roasters
$12.50
Description
Our signature Mocha Java blend , available as both whole bean and pre-ground cold brew. Enjoy the rich and refreshing notes of creamy chocolate ganache, brewed cold in anything from the Hario Mizudashi to a mason jar.
More from Equator Coffees

Ethiopia Sun Dried Natural
$22.00

Decaf Peru Norandino Fair Trade Organic
$21.00

Bali Kintamani Natural
$26.00

Decaf Burundi Kalico Red Bourbon
$23.00

Kenya Mount Kirinyaga
$21.00

Guatemala El Injerto Gesha
$25.00










