BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

49th Parallel Coffee Roasters

49th Parallel Coffee Roasters is a specialty coffee roaster based in British Columbia, Canada. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from 49th Parallel Coffee Roasters.

Top origins
Ethiopia, Honduras, Colombia
Common processes
Washed, Natural, Washed Process
New in last 30 days
8 (8.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-26
Latest restock
2026-07-25

2 coffees in stock (127 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

El Salvador Cerro Las Ranas Espresso
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$18.00 · 301g · $4.98/100g

2 sizes
  • 301g — $15.00 ($4.98/100g)
  • 2268g — $128.00 ($5.64/100g)

Details

Origin
El Salvador - Apaneca, Ahuachapán
Process
Honey
Variety
Bourbon, Pacamara, Sarchimor, Pacas, Catuai, Caturra
Producer
José Antonio Salaverria, JASAL
Honduras Finca Liquidámbar Filter Roast
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$16.00 · 170g · $9.41/100g

Details

Origin
Honduras - Guascotoro, San José, La Paz
Process
Yellow Honey
Variety
Bourbon, Catuai, Pacas
Producer
Roberto René González