
49th Parallel Coffee Roasters
El Salvador Cerro Las Ranas Espresso
El Salvador Cerro Las Ranas Espresso is a El Salvador - Apaneca, Ahuachapán, Honey, Bourbon, Pacamara, Sarchimor, Pacas, Catuai, Caturra coffee from 49th Parallel Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- El Salvador - Apaneca, Ahuachapán
- Process
- Honey
- Variety
- Bourbon, Pacamara, Sarchimor, Pacas, Catuai, Caturra
- Producer
- José Antonio Salaverria, JASAL
Available Sizes▾
- 301g — $15.00 ($4.98/100g)
- 2268g — $128.00 ($5.64/100g)

El Salvador Cerro Las Ranas Espresso
El Salvador Cerro Las Ranas Espresso is a El Salvador - Apaneca, Ahuachapán, Honey, Bourbon, Pacamara, Sarchimor, Pacas, Catuai, Caturra coffee from 49th Parallel Coffee Roasters.
In stock since:
Details
- Origin
- El Salvador - Apaneca, Ahuachapán
- Process
- Honey
- Variety
- Bourbon, Pacamara, Sarchimor, Pacas, Catuai, Caturra
- Producer
- José Antonio Salaverria, JASAL
Available Sizes
- 301g — $15.00 ($4.98/100g)
- 2268g — $128.00 ($5.64/100g)
Similar coffees to this El Salvador - Apaneca, Ahuachapán Honey

El Salvador Las Cascadas
El Salvador Semi-washed/Honey Pacamara
Nylon Coffee Roasters
$21.52

El Salvador - Finca El Cerro Pacas Washed
Apeneca, Ahuachapan Washed Pacamara
Archers Coffee
$13.07

El Salvador La Fany Pacamara Washed - 250g
Apaneca, Ahuachapán, El Salvador Washed Pacamara
Ondo Coffee
$21.00

El Salvador - Bourbon Jungle
El Salvador, Chalchuapa, Santa Ana Washed Bourbon
Solberg & Hansen
$16.37

Manhattan Coffee - El Ingenio - Espresso
El Salvador Washed Bourbon, Pacas, San Pacho
Speciality Coffee CA
$16.00

El Salvador Santa Cristina - honey processed
Rene Hernandez, Farm Santa Cristina, San Salvador Honey Bourbon
Kaffeelix
$14.70
Description
Producer: José Antonio Salaverria, JASAL Country: El Salvador Region: Apaneca, Ahuachapán Elevation: 1450-1780 m.a.s.l. Variety: Bourbon, Pacamara, Sarchimor, Pacas, Catuai, Caturra Process Method: Honey Roast Level: Medium-Light Espresso Roast
About 49th Parallel Coffee Roasters
- Location
- British Columbia, Canada
- Region
- North America
More from 49th Parallel Coffee Roasters

Golden Hour - Ethiopian Kaffa Bitta Espresso
$19.00

Kenya Nyeri Ndiaini Filter Roast
$28.00

Decaf Colombia Espresso
$17.00

Kenya Nyeri Ndaroini Filter Roast
$20.00

Ethiopia Yirgacheffe Aricha Espresso
$20.00

Burundi Hafi Natural Filter Roast
$20.00