BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!

49th Parallel Coffee Roasters

49th Parallel Coffee Roasters is a specialty coffee roaster based in British Columbia, Canada. BeanHoard tracks current coffees, new releases, and sold-out listings from 49th Parallel Coffee Roasters.

Top origins
Ethiopia, Honduras, Colombia
Common processes
Washed, Natural, Washed Process
New in last 30 days
8 (8.7/mo avg)
Newest arrival
2026-09-26
Latest restock
2026-07-25

2 coffees in stock (127 total) — page 1 of 1

Coffees sold by other shops, not just roaster-direct

Updated

Peru San Ignacio Filter Roast
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$20.00 · 170g · $11.76/100g

2 sizes
  • 170g — $20.00 ($11.76/100g)
  • 170g — $137.00 ($80.59/100g)

Details

Origin
Peru - El Huabo, San Ignacio, Cajamarca
Process
Washed
Variety
Geisha, Caturra, Pache, Catuai
Producer
Jenny Aracely Carhuapoma -Finca El Cautivo
Nostalgia · Organic
Canada|49th Parallel Coffee Roasters

$17.00 · 340g · $5.00/100g

3 sizes
  • 340g — $17.00 ($5.00/100g)
  • 1134g — $55.00 ($4.85/100g)
  • 2268g — $108.00 ($4.76/100g)

Details

Origin
Peru - Piura, Amazonas, Cajamarca & San Martin regions
Variety
Caturra, Bourbon, Catuai, Pache, Villa Sarchi & Catimor
Producer
Coop Agr’cola de Servicios Mœltiples Norandino