BeanHoard
Want to help support this project? Ko-Fi tips are welcome!
Tadesse - Ethiopia - Washed Krume 74158
Denmark|April

April

$22.22125gIn Stock

Tadesse - Ethiopia - Washed Krume 74158

Tadesse - Ethiopia - Washed Krume 74158 is a Bombe, Bensa, Sidama, Washed, Krume 74158 coffee from April.

In stock 30+ days

Buy from April

Details

Origin
Bombe, Bensa, Sidama
Process
Washed
Variety
Krume 74158
Producer
Tadesse Hanka
Available Sizes▾
  • 125g — $22.22 ($17.78/100g)
  • 250g — $35.62 ($14.25/100g)
  • 1000g — $115.22 ($11.52/100g)

Description

Location: Bombe, Bensa, Sidama Producer: Tadesse Hanka Varietal: Washed processed Krume 74158 Flavour Notes: Peach, Jasmine & Candied Lemon Sweetness: ●●●●○ Body: ●●●○○ Acidity: ●●●○○   Roasted Coffee Beans (Ristede hele kaffebønner)

About April

Location
Denmark
Region
Europe
Currency
DKK
Visit April →