
Archers Coffee
Colombia - Inmaculada Coffee Sudan Rume Signature Lot T895
Colombia - Inmaculada Coffee Sudan Rume Signature Lot T895 is a Pichindé, Valle del Cauca, Natural, Sudan Rume coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Pichindé, Valle del Cauca
- Process
- Natural
- Variety
- Sudan Rume
- Producer
- Julian Holguin Ramos
Available Sizes▾
- 100g — $32.13 ($32.13/100g)
- 200g — $63.99 ($31.99/100g)
- 1000g — $276.38 ($27.64/100g)

Colombia - Inmaculada Coffee Sudan Rume Signature Lot T895
Colombia - Inmaculada Coffee Sudan Rume Signature Lot T895 is a Pichindé, Valle del Cauca, Natural, Sudan Rume coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Pichindé, Valle del Cauca
- Process
- Natural
- Variety
- Sudan Rume
- Producer
- Julian Holguin Ramos
Available Sizes
- 100g — $32.13 ($32.13/100g)
- 200g — $63.99 ($31.99/100g)
- 1000g — $276.38 ($27.64/100g)
Similar coffees to this Pichindé, Valle del Cauca Natural Sudan Rume

Colombia Jairo Arcila Yellow Sudan Rume Natural - 200g
Armenia, Quindio, Colombia Natural with Aerobic Fermentation Yellow Sudan Rume
Ondo Coffee
$21.00

CAFE GRANJA LA ESPERANZA SUDAN RUME
Columbia natural
Bob Coffee Lab
$53.89

Cultivares
Pitalito, Huila, Colombia Anaerobic natural Sudan Rume
Shokunin Coffee
$27.31
Description
Producer: Julian Holguin Ramos Farm: Inmaculada Coffee Farm Location: Pichindé, Valle del Cauca Variety: Sudan Rume Process: Natural Altitude: 1,7000 - 1,900 masl Fermentation ▪▪▪▫▫ Sweetness ▪▪▪▪▫ Acidity ▪▪▪▪▫ Roast ▪▪▫▫▫
More from Archers Coffee

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Washed WRF8
$22.33

Ethiopia - Elto - Elora Station Cold Ferment Natural CF8
$22.33

Ethiopia - Oboleyan Coffee Hambela Benti Nenka - Classic Natural Lot 2
$8.71

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Natural RF10
$22.33

Ethiopia - Daye Bensa Rumudamo DFW Archers Lot
$14.16

Panama - Lerida Coffee Esplendorosa Estate Geisha Natural Lot 0690
$36.76