
Archers Coffee
El Salvador - Finca Majahual
El Salvador - Finca Majahual is a Los Naranjos Valley, Natural, Red Bourbon coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Los Naranjos Valley
- Process
- Natural
- Variety
- Red Bourbon
- Producer
- Murray-Alvarez Family
Available Sizes▾
- 250g — $14.16 ($5.66/100g)
- 1000g — $43.57 ($4.36/100g)

El Salvador - Finca Majahual
El Salvador - Finca Majahual is a Los Naranjos Valley, Natural, Red Bourbon coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Los Naranjos Valley
- Process
- Natural
- Variety
- Red Bourbon
- Producer
- Murray-Alvarez Family
Available Sizes
- 250g — $14.16 ($5.66/100g)
- 1000g — $43.57 ($4.36/100g)
Similar coffees to this Los Naranjos Valley Natural Red Bourbon

El Salvador Divina Natural
Natural Red Bourbon
Ceto
$16.50

Los Andes, Natural Bourbon, El Salvador
Apaneca-Ilamatepec Mountain Range, Santa Ana Natural Bourbon
Drop Coffee
$23.00

El Salvador: Las Nubes
El Salvador Natural (bärtorkat) Bourbon, Caturra, Pacamara
Muttley & Jacks Coffee Roasters
$10.00

Coffee El Cuto
Washed Bourbon rouge
Terres de Café
$60.19

El Salvador - Bourbon Jungle
El Salvador, Chalchuapa, Santa Ana Washed Bourbon
Solberg & Hansen
$16.37

EL SALVADOR Dorada
El Salvador dry Red Bourbon
BeBerry Coffee
$16.74
Description
Producer: Murray-Alvarez Family Farm: Finca Majahual Location: Los Naranjos ValleyVariety: Red BourbonProcess: NaturalAltitude: 1,550 - 1,870 masl Fermentation ▪▪▫▫▫ Sweetness ▪▪▫▫▫ Acidity ▪▪▫▫▫ Roast ▪▪▫▫▫
More from Archers Coffee

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Washed WRF8
$22.33

Ethiopia - Elto - Elora Station Cold Ferment Natural CF8
$22.33

Ethiopia - Oboleyan Coffee Hambela Benti Nenka - Classic Natural Lot 2
$8.71

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Natural RF10
$22.33

Ethiopia - Daye Bensa Rumudamo DFW Archers Lot
$14.16

Panama - Lerida Coffee Esplendorosa Estate Geisha Natural Lot 0690
$36.76
