
Archers Coffee
Ethiopia - Alo Village, Washed Peaberry
Ethiopia - Alo Village, Washed Peaberry is a Alo Village, Sidama Bensa, Washed, 74158 coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Alo Village, Sidama Bensa
- Process
- Washed
- Variety
- 74158
- Producer
- Alo Cofee / Tamiru Tadesse
Available Sizes▾
- 100g — $16.34 ($16.34/100g)
- 200g — $32.68 ($16.34/100g)
- 1000g — $110.28 ($11.03/100g)

Ethiopia - Alo Village, Washed Peaberry
Ethiopia - Alo Village, Washed Peaberry is a Alo Village, Sidama Bensa, Washed, 74158 coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Alo Village, Sidama Bensa
- Process
- Washed
- Variety
- 74158
- Producer
- Alo Cofee / Tamiru Tadesse
Available Sizes
- 100g — $16.34 ($16.34/100g)
- 200g — $32.68 ($16.34/100g)
- 1000g — $110.28 ($11.03/100g)
Description
Producer: Alo Cofee / Tamiru Tadesse Farm: Alo Main Station Location: Alo Village, Sidama Bensa Variety: 74158 Process: Washed Altitude: 2,450 masl Fermentation ▪▫▫▫▫ Sweetness ▪▪▪▪▫ Acidity ▪▪▪▪▫ Roast ▪▪▫▫▫
More from Archers Coffee

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Washed WRF8
$22.33

Ethiopia - Elto - Elora Station Cold Ferment Natural CF8
$22.33

Ethiopia - Oboleyan Coffee Hambela Benti Nenka - Classic Natural Lot 2
$8.71

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Natural RF10
$22.33

Ethiopia - Daye Bensa Rumudamo DFW Archers Lot
$14.16

Panama - Lerida Coffee Esplendorosa Estate Geisha Natural Lot 0690
$36.76