
Archers Coffee
Colombia - Finca El Paraiso Villa Rosita
Colombia - Finca El Paraiso Villa Rosita is a Piendamo, Cauca, Washed Thermal Shock, Pink Bourbon coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Piendamo, Cauca
- Process
- Washed Thermal Shock
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Bermudez Family
Available Sizes▾
- 100g — $16.34 ($16.34/100g)
- 200g — $29.95 ($14.98/100g)
- 1000g — $115.72 ($11.57/100g)

Colombia - Finca El Paraiso Villa Rosita
Colombia - Finca El Paraiso Villa Rosita is a Piendamo, Cauca, Washed Thermal Shock, Pink Bourbon coffee from Archers Coffee.
In stock 30+ days
Details
- Origin
- Piendamo, Cauca
- Process
- Washed Thermal Shock
- Variety
- Pink Bourbon
- Producer
- Bermudez Family
Available Sizes
- 100g — $16.34 ($16.34/100g)
- 200g — $29.95 ($14.98/100g)
- 1000g — $115.72 ($11.57/100g)
Similar coffees to this Piendamo, Cauca Washed Thermal Shock Pink Bourbon

Colombia, Finca Alcatraz, Wilfredo Ule Vargas, Pink Bourbon
Oporapa, Huila Washed 100% Pink Bourbon
Sightglass Coffee
$28.00
El Paraiso Pink Bourbon Washed
Cauca, Colombia Washed Pink Bourbon
Hatch Crafted Coffee
$24.71

El Paraiso PB Washed
Cauca, Colombia Washed Pink Bourbon
Eight Ounce Coffee
$22.99
Description
Producer: Bermudez Family Farm: Finca El Paraiso Location: Piendamo, Cauca Variety: Pink Bourbon Process: Washed Thermal Shock Altitude: 1,960 masl Fermentation ▪▪▪▫▫ Sweetness ▪▪▪▪▪ Acidity ▪▪▪▪▫ Roast ▪▪▪▫▫
More from Archers Coffee

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Washed WRF8
$22.33

Ethiopia - Elto - Elora Station Cold Ferment Natural CF8
$22.33

Ethiopia - Oboleyan Coffee Hambela Benti Nenka - Classic Natural Lot 2
$8.71

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Natural RF10
$22.33

Ethiopia - Daye Bensa Rumudamo DFW Archers Lot
$14.16

Panama - Lerida Coffee Esplendorosa Estate Geisha Natural Lot 0690
$36.76