
Archers Coffee
Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Washed WRF8
Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Washed WRF8 is a Arbegona & Bona Village, River Flow Washed - Dark Room Drying, 74158 coffee from Archers Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Arbegona & Bona Village
- Process
- River Flow Washed - Dark Room Drying
- Variety
- 74158
- Producer
- Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Available Sizes▾
- 100g — $22.33 ($22.33/100g)
- 200g — $42.21 ($21.10/100g)
- 1000g — $126.62 ($12.66/100g)

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Washed WRF8
Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Washed WRF8 is a Arbegona & Bona Village, River Flow Washed - Dark Room Drying, 74158 coffee from Archers Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Arbegona & Bona Village
- Process
- River Flow Washed - Dark Room Drying
- Variety
- 74158
- Producer
- Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene
Available Sizes
- 100g — $22.33 ($22.33/100g)
- 200g — $42.21 ($21.10/100g)
- 1000g — $126.62 ($12.66/100g)
Similar coffees to this Arbegona & Bona Village River Flow Washed - Dark Room Drying 74158

Ethiopia Elto Coffee-Elora Heirloom Washed
Ethiopia Washed Heirloom
GOÛT & CO
$2.29

Elto Coffee Elora Station 74158 Anaerobic Washed
Ethiopia – Sidama Anaerobic washed 74158
Datura
$36.41

Datura Coffee Paris - Elto Coffee - Ethiopia - Elora Station 74158 Anaerobic Washed
Ethiopia Anaerobic washed 74158
Speciality Coffee CA
$47.00

Aricha - Washed
Yirgacheffe, Ethiopia Washed Kurume, Wolisho, and various landrace selections
Black & White
$26.00

Ethiopia Yirgacheffe Aricha Espresso
Ethiopia - Aricha, Yirgacheffe, Gedeo Washed Ethiopian Landraces
49th Parallel Coffee Roasters
$20.00

Ethiopia Lecho 74110 Fully washed
Ethiopia Fully washed 74110
GOÛT & CO
$2.17
Description
Producer: Eliyas Dukamo & Atiklit Dejene Farm: Elora Washing Station Location: Arbegona & Bona Village Variety: 74158 Process: River Flow Washed - Dark Room Drying Altitude: 2,400 masl Fermentation ▪▪▫▫▫ Sweetness ▪▪▪▪▪ Acidity ▪▪▪▪▫ Roast ▪▪▫▫▫
More from Archers Coffee

Ethiopia - Elto - Elora Station Cold Ferment Natural CF8
$22.33

Ethiopia - Oboleyan Coffee Hambela Benti Nenka - Classic Natural Lot 2
$8.71

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Natural RF10
$22.33

Ethiopia - Daye Bensa Rumudamo DFW Archers Lot
$14.16

Panama - Lerida Coffee Esplendorosa Estate Geisha Natural Lot 0690
$36.76

Panama - Janson Family Hacienda Lot 26 - 127
$73.52