
Archers Coffee
Colombia - Cota Coffee Finca Anaya - Watermelon CF
Colombia - Cota Coffee Finca Anaya - Watermelon CF is a Acevedo, Huila, Co-ferment Watermelon, Typica Mejorado coffee from Archers Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Acevedo, Huila
- Process
- Co-ferment Watermelon
- Variety
- Typica Mejorado
- Producer
- Sergio Aranda, Cota Coffee
Available Sizes▾
- 100g — $14.98 ($14.98/100g)
- 250g — $28.59 ($11.44/100g)
- 1000g — $96.66 ($9.67/100g)

Colombia - Cota Coffee Finca Anaya - Watermelon CF
Colombia - Cota Coffee Finca Anaya - Watermelon CF is a Acevedo, Huila, Co-ferment Watermelon, Typica Mejorado coffee from Archers Coffee.
In stock since:
Details
- Origin
- Acevedo, Huila
- Process
- Co-ferment Watermelon
- Variety
- Typica Mejorado
- Producer
- Sergio Aranda, Cota Coffee
Available Sizes
- 100g — $14.98 ($14.98/100g)
- 250g — $28.59 ($11.44/100g)
- 1000g — $96.66 ($9.67/100g)
Similar coffees to this Acevedo, Huila Co-ferment Watermelon Typica Mejorado

Finca Anaya - Advanced Washed Typica Mejorado
Acevedo, Huila, Colombia Advanced Washed (watermelon co-ferment) Typica Mejorado
Thoughtful Coffee
$26.00

JAIRO ARCILA WATERMELON, COLOMBIA, WASHED *ANOMALY EDITION*
Colombia Washed & Watermelon Castillo
Man versus Machine
$34.10

suika candy
pereira, risaralda, colombia watermelon coferment castillo, caturra
Walnuts Coffee
$26.00

Colombia Campo Hermoso Watermelon Lemonade Coferment Filter - Single Origin
Colombia Mossto and Watermelon Co-fermentation Caturra
Code Black Coffee
$31.99

Colombia Los Patios - Watermelon Co-Ferment
Lat Plata, Colombia Co-ferment - See Below for More Detail Castillo + Caturra
Color Roasters
$30.00

Colombia Campo Hermoso Watermelon Lemonade Coferment Espresso - Single Origin
Colombia Mossto and Watermelon Co-fermentation Caturra
Code Black Coffee
$31.99
Description
Producer: Sergio Aranda, Cota Coffee Farm: Finca Anaya Location : Acevedo, Huila Variety: Typica Mejorado Process: Co-ferment Watermelon Altitude: 1,600 masl Fermentation ▪▪▪▫▫ Sweetness ▪▪▪▪▪ Acidity ▪▪▪▪▫ Roast ▪▪▪▫▫
More from Archers Coffee

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Washed WRF8
$22.33

Ethiopia - Elto - Elora Station Cold Ferment Natural CF8
$22.33

Ethiopia - Oboleyan Coffee Hambela Benti Nenka - Classic Natural Lot 2
$8.71

Ethiopia - Elto - Elora Station River Flow Natural RF10
$22.33

Ethiopia - Daye Bensa Rumudamo DFW Archers Lot
$14.16

Panama - Lerida Coffee Esplendorosa Estate Geisha Natural Lot 0690
$36.76